Když před dvaceti lety narazila letadla vedená islámskými teroristy do mrakodrapu Světového obchodního centra v New Yorku, odstartovala následná odveta novou etapu boje proti světovému terorismu. Američané vyslali vojáky do Afghánistánu, odkud islamisté své operace řídili. Tento týden se vojáci z hornaté země začali stahovat, poslední ji opustí 11. září, na výročí newyorského útoku. Odchod vyvolává obavu, zda se země nestane znovu základnou pro teroristy. Ať už pro organizaci al-Káida, která útočila v USA, nebo pro její následovníky z Islámského státu.
Obě dnes v Afghánistánu působí a kritici varují, že se může opakovat situace z 80. let minulého století, kdy se ze země stáhla sovětská vojska a následný chaos přivedl k moci islamistické hnutí Tálibán a jím chráněnou al-Káidu.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









