Když před dvaceti lety narazila letadla vedená islámskými teroristy do mrakodrapu Světového obchodního centra v New Yorku, odstartovala následná odveta novou etapu boje proti světovému terorismu. Američané vyslali vojáky do Afghánistánu, odkud islamisté své operace řídili. Tento týden se vojáci z hornaté země začali stahovat, poslední ji opustí 11. září, na výročí newyorského útoku. Odchod vyvolává obavu, zda se země nestane znovu základnou pro teroristy. Ať už pro organizaci al-Káida, která útočila v USA, nebo pro její následovníky z Islámského státu. 

Obě dnes v Afghánistánu působí a kritici varují, že se může opakovat situace z 80. let minulého století, kdy se ze země stáhla sovětská vojska a následný chaos přivedl k moci islamistické hnutí Tálibán a jím chráněnou al-Káidu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se