Sněmovna se opět postavila bokem k uzákonění manželství pro všechny. V prvním čtení sice návrh prošel, ale poslanci zároveň odhlasovali prodloužení lhůt tak, aby se definitivní schválení nestihlo do voleb. Navíc prošel do dalšího projednávání i protichůdný návrh na změnu ústavy, podle kterého by manželství bylo výhradně svazkem muže a ženy. Se značnou pravděpodobností tak sněmovna i v tomto období upře gayům a lesbičkám práva, která mají už v patnácti zemích EU a Velké Británii. 

Proč se to děje zrovna u nás? Racionální důvod, proč manželství pro všechny neumožnit, neexistuje. Sňatky homosexuálů nemohou rozvrátit institut tradiční rodiny, jak se často tvrdí. Na rozvrat tradiční rodiny bohatě stačíme sami, jak koneckonců prokazují trudné příběhy řady poslanců, kteří jsou zásadními odpůrci homosexuálních sňatků. Svatby osob stejného pohlaví nikomu neublíží, statisícům lidí pomohou ke štěstí, není tedy rozumný důvod je blokovat. Přesto se to děje a motivaci poslanců je tedy třeba hledat v oblasti mimo ratio.    

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

0 0 30.04.2021 07:59
Jsem také pro to, aby mělo manželství a registrované partnerství stejný rozsah práv a povinností a to včetně osvojování dětí s jedinou výhradou a to, že za jinak stejných podmínek musí při rozhodování o tom, komu dítě svěřit do péče, dostat přednost tradiční rodina. Na druhou stranu si ale myslím, že slovo manželství by se pro homosexuální svazek nemělo používat, prostě proto, že význam toho slova je svazek muže a ženy a podřazení homosexuálního svazku pod ně je snaha ohnout jeho zažitý význam a vnutit jej většinové společnosti prostřednictvím právních předpisů. Podle mého názoru také nelze tuto situaci srovnávat s volebním právem žen. Pro jeho odpírání skutečně nebyl žádný racionální důvod. Zde ten důvod vidím v tom, že homosexuální manželství prostě z podstaty věci není schopno přispět k přirozené reprodukci populace (a byznys s náhradními matkami na tom skutečně nic nezmění).
Václav Hejč 30.04.2021 00:04
Oprava poslední věty: To, že tak uvažuje určitá skupina (někdy většina) lidí...
Václav Hejč 29.04.2021 23:51
Racionální důvod, proč manželství pro všechny neumožnit, neexistuje. Racionální důvod, proč manželství pro všechny umožnit, neexistuje. Racionálně se dá (ne)obhájit obojí. Jaká jsou východiska racionální úvahy a kde se bere jistota, že právě ta moje jsou správná? To, že to dělá určitá (někdy většina) lidí (či států) je záruka racionálnosti?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru