Téměř dvě stovky držitelů Nobelovy ceny nebo bývalých vrcholových politiků žádají, aby byly farmaceutické firmy přinucené vzdát se patentů na své vakcíny. Podle nich jde o jediný způsob, jak co nejrychleji masivně navýšit jejich produkci. „Je to životně důležitý a nutný krok k tomu, aby pandemie skončila,“ tvrdí bývalý britský premiér Gordon Brown nebo ekonom Joseph Stiglitz. Připomínají, že pokud nebudou mít k vakcínám přístup lidé po celém světě, mohou v nenaočkovaných státech vznikat nové mutace viru, které nakonec přemohou i nyní dostupné vakcíny. Z Čechů výzvu podepsal bývalý premiér Jan Fischer. Výrobci očkovacích látek jejich snahu odmítají.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









