Téměř dvě stovky držitelů Nobelovy ceny nebo bývalých vrcholových politiků žádají, aby byly farmaceutické firmy přinucené vzdát se patentů na své vakcíny. Podle nich jde o jediný způsob, jak co nejrychleji masivně navýšit jejich produkci. „Je to životně důležitý a nutný krok k tomu, aby pandemie skončila,“ tvrdí bývalý britský premiér Gordon Brown nebo ekonom Joseph Stiglitz. Připomínají, že pokud nebudou mít k vakcínám přístup lidé po celém světě, mohou v nenaočkovaných státech vznikat nové mutace viru, které nakonec přemohou i nyní dostupné vakcíny. Z Čechů výzvu podepsal bývalý premiér Jan Fischer. Výrobci očkovacích látek jejich snahu odmítají.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se