Analýza legislativního souboje státu s epidemií covidu-19 by už teď vydala na velmi tlustou knihu. S lehkou nadsázkou by se dalo říci, že záhy po epidemii způsobené koronavirem nás postihla epidemie různých obecně závazných právních aktů omezujících práva občanů, zejména pokud jde o podnikání, shromažďování apod.

Základní občanská práva, k nimž patří zmíněné právo podnikat, právo shromažďovat se, právo na rodinný život a další, jsou chráněna především ústavním předpisem, Listinou základních práv a svobod. Omezitelná jsou jen v případě, že to je nezbytné v zájmu demokratické společnosti, například zájmu ochrany zdraví, pořádku, bezpečnosti atd. A jen zákonem či nižším právním aktem vydaným na jeho základě. Takovým zákonem je zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení, zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, a zákon č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii covid-19, tak řečený pandemický.

 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.