Otevřelo se, před českými obchody se vytvořily fronty. A už to jede: „To je hrozný, to je jako za socialismu!!!“ Brblají dokonce i ti, kteří by si reálný socialismus v maloobchodní síti mohli docela dobře pamatovat. Takže, přátelé, ne. Leckde si ve frontě chvilku počkáme, ale jako za socialismu to opravdu není. Pro ty, kdo nevěří, zde nabízím čtyřbodovou teorii rozdílu kapitalistických a socialistických front.

Zatímco nyní ve frontách čekáme, až na nás dojde řada, abychom si mohli vzít vybraný produkt, v socialistické frontě člověk nikdy nevěděl, zda vůbec to, na co frontu stojí, dostane. Důvodem front nebyla kapacita obchodů jako dnes, ale to, že dané zboží nebylo povětšinou vůbec k dostání. Newspeakem se tomu říkalo „úzkoprofilový tovar“. Situaci hezky vystihoval dobový vtip: V kapitalismu bylo na vývěsním štítu napsané „Řezník“ a v obchodě bylo maso. V socialismu je na vývěsním štítu „Maso“ a v obchodě je řezník. Pro generaci dostatku je tenhle vtip už zaplaťpánbůh obtížně srozumitelný, ale pokud někdo vážně srovnává fronty dřív a dnes, stojí za to, ho dokola vysvětlovat. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.