Wpadka. Tedy průšvih, kalamita, problém. Není lepšího slova, které by nyní charakterizovalo česko-polské vztahy a zároveň i stav polské energetiky po pátečním rozhodnutí Soudního dvora EU. Podle něj má Polsko dočasně přestat s těžbou v dole Turów poté, co zkrachovala všechna vyjednávání s Českem a Praha Varšavu zažalovala u evropského soudu. Ten má o české žalobě rozhodnout během několika měsíců.

Česko se bojí, že příhraniční oblasti na severu Čech přijdou vlivem rozšíření těžby hnědého uhlí o vodu a životní prostředí ještě více znečistí prach a hluk z dolu a emise z blízké elektrárny.
V Polsku je to od pátečního odpoledne zpráva číslo jedna. S něčím takovým polští politici ani analytici nepočítali. Polsko, respektive státní energetická firma PGE, ale nemůže důl a na něj navázanou elektrárnu vypnout. Jsou pro to v zásadě dva hlavní důvody: technický a politický.

Nadšení českých odpůrců rozšíření včetně ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, že Poláci těžbu skutečně zastaví, je předčasné. Polsko nejspíš dá přednost tomu zaplatit vysokou pokutu, než aby těžbu zastavilo. Pokud vůbec bude rozhodnutí soudu respektovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se