Na nepříjemný nasládlý zápach si už pět let stěžují obyvatelé malých měst a vesnic kolem Prachovic na Chrudimsku. Vinu dávají místní cementárně, která při výrobě spaluje odpady. Sepsali petici, oslovili úřady i experty. Jednali i přímo s podnikem společnosti Cemex, ale bez výsledku. Opakovaná šetření úřadů neprokázala úniky škodlivých látek, které by překračovaly povolené normy.

Místní obyvatele teď navíc pobouřila zpráva, že firma žádá o povolení vypouštět dvojnásobné množství celkového organického uhlíku než dosud. Právě tyto látky by podle ekologů mohly být příčinou zápachu.

„Zápach se tu šíří posledních pět let. Když se objevil, lidé se dokonce v některých vesnicích hádali, kdo co pálí, kdo ho způsobuje,“ říká Karel Marek z Nových Lhotic, které leží od Prachovic asi sedm kilometrů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.