Na debatě o ostravském muzejnictví, která se minulý čtvrtek odehrála v galerii Plato, bylo dost dusno. Mezi hosty seděl i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se v jednu chvíli rozvášnil tak, až jeho hlasité halekání na moderátora začalo tišit okolní publikum. Ministra naštvaly otázky, které mířily na novou příspěvkovou organizaci s názvem Museum+. Tu zřídilo ministerstvo letos v dubnu na základě memoranda, jež podepsalo s Moravskoslezským krajem, Ostravou a spolkem Dolní oblast Vítkovice v říjnu roku 2019. 

„Kde se vzala potřeba nového muzea, to se nikde nedočtu. Ten koncept je velmi abstraktní, ve mně, jako v člověku, který se v tom orientuje, to nevzbuzuje důvěru. Přijde mi to úplně placaté,“ řekl jeden z účastníků debaty Marek Pokorný, ředitel galerie Plato a člen strategického týmu pro koncepci kultury Ostravy. 

Museum+ má podle plánu sídlit v Dolní oblasti Vítkovic, konkrétně ve vysokých pecích 4 a 6, v areálu národní kulturní památky. Jde o objekty, které tvoří charakteristické panorama bývalých železáren, a cílem celého projektu je jejich záchrana. Museum+ tady má vystavovat předměty z depozitářů jiných muzeí. Memorandum odhaduje, že na to všechno bude potřeba 2,5 miliardy korun, které chce ministerstvo získat z fondů EU.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.