Může trest vynesený čtvrtstoletí od spáchaných zločinů, byť je doživotní, přinést spravedlnost? Příbuzní obětí, většinou pozůstalé matky a sestry, které se dostaly ke včerejšímu vynesení rozsudku odvolacího soudu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu, tvrdí, že je pro ně důležité pohlédnout do očí pachatele, přestože sebedelší trest jim nemůže vrátit zabité otce, syny a bratry. Tím, kdo si včera vyslechl rozsudek, byl Ratko Mladić, který si pro krutost vysloužil přezdívku „balkánský řezník“, v jeho domovině jej však mnozí dodnes pokládají nikoliv za zločince, ale za hrdinu.

Soud s Ratkem Mladičem vyvolal důležité otázky. Jak je možné, že se ze syna protihitlerovského partyzána, který vyrostl jako přesvědčený komunista, stane extrémní šovinista schopný nařizovat rozsáhlé „etnické čistky“, což ale není nic jiného než eufemismus pro hromadné zabíjení lidí jen na základě jejich původu?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.