Minulý rok byly oddávací síně a známá svatební místa o poznání prázdnější než v posledních letech. Mnoho párů se nechtělo smířit s omezeními v době šíření koronaviru, případně se bály dalšího zpřísnění restrikcí. Obřady proto přesunuly na letošek. Počet dvojic, které se chtějí vzít letos, tak logicky narostl. Některá svatební místa jsou proto beznadějně zabraná. 

„V dubnu, kdy už byla situace kolem covidu lepší, jsme začali svatbu řešit. Docela naivně jsme čekali, že alespoň v září nějaký termín seženeme, ale tam, kde chceme, mají téměř plno už i příští rok,“ popisuje Klára Janáková z Pardubic, která se snoubencem plánuje svatbu ve stále populárnějších stodolách na venkově. 

Pro představu, kolik svateb ubylo: podle dat Českého statistického úřadu se za prvních 10 měsíců roku 2020 uskutečnilo v Česku 38 tisíc svateb, tedy asi o 10 tisíc méně než ve stejném období roku 2019. Už koncem loňského roku bylo jasné, že kdyby byl počet sňatků v listopadu a prosinci nadprůměrný, celkové úrovně předešlých let se už nedosáhne. „Spíše se nabízí přiblížení historickému minimu z roku 2013,“ řekla vloni v prosinci za statistický úřad Terezie Štyglerová. Tehdy Češi a Češky uzavřeli 43,5 tisíce sňatků.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se