Mobil, který držíte v ruce, je hmotný, ale ve skutečnosti je něčím mnohem rozměrnějším – je hmotným vyvrcholením, ztělesněním, třešničkou na dortu složitého spletence dohod, cen, smluv s provozovatelem a bankou, patentů, manažerských dohod, stovek brainstormingů, zákonů a tak dále. Mobil, který držíte v ruce, sice je hmotou, ale není jen na hmotu (funkčně) redukovatelný. Je mnohem prostornější, než je jeho hmota. Je přímým zhmotněním tisíce let nehmotné matematiky (matematika přece nic neváží!), pokusů a omylů a filozofických hádek o podstatě hmoty a času. Váš mobil je výsledkem tisíce podepsaných papíru a ještě více slov a snů a plánů a povinností a porad – vše z toho je nehmotné, duševní.

A tak na příkladu mobilu můžeme snadno vidět, že je imanencí, zhmotněním, ztělesněním duševního světa slov – a nejenže ho slova a čísla vymyslela, prosadila a přesně diktovala a řídila jeho stvoření, ale i nadále jej udržují při životě právě slova (ukotvena třeba ve smlouvách). Koneckonců, co je mobilní telefon bez připojení na tyto smlouvy a na sítě smluv internetu, byznysu, práva, nepsaných dohod a sdílených hodnot?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.