Ptáte se, jak asi ovlivnila pandemie práci astronomů? Nijak zvlášť, ani pro ně není totiž problém pracovat on-line na dálku. Většinu odborných pozorování dnes obstarávají počítače, které dalekohledy obsluhují místo lidí, a profesionální hvězdáři tak mohou být doma, stejně dobře jako v kopuli na hvězdárně. K hvězdám si však podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd ČR našlo díky lockdownu cestu mnoho laiků, kteří je sledovali ze svých zahrad.

Článek si můžete poslechnout také na platformách Apple Podcasts nebo Spotify.

V dalším díle seriálu o tipech na zajímavé výlety po Česku Suchan dále prozrazuje, odkud se v Česku nejlépe pozorují hvězdy a co zajímavého bude o letošních prázdninách k vidění. 

Za uplynulý rok díky lockdownům ubylo aspoň trochu světelného znečištění, kvůli kterému ve městech nevidíme z hvězdné oblohy prakticky nic. Podle Suchana to ale nebylo o moc.

„Na náš vkus se světelné znečištění snížilo příliš málo. Jako Česká astronomická společnost jsme dokonce podávali dvě výzvy, jednu na jaře loňského roku a jednu na jaře tohoto roku, jestli se nesvítí zbytečně moc. Protože na památky se svítilo celou noc a přitom od 21 hodin byl zákaz vycházení. To nám rozum do určité míry úplně nebral,“ říká.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se