Ptáte se, jak asi ovlivnila pandemie práci astronomů? Nijak zvlášť, ani pro ně není totiž problém pracovat on-line na dálku. Většinu odborných pozorování dnes obstarávají počítače, které dalekohledy obsluhují místo lidí, a profesionální hvězdáři tak mohou být doma, stejně dobře jako v kopuli na hvězdárně. K hvězdám si však podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd ČR našlo díky lockdownu cestu mnoho laiků, kteří je sledovali ze svých zahrad.

Článek si můžete poslechnout také na platformách Apple Podcasts nebo Spotify.

V dalším díle seriálu o tipech na zajímavé výlety po Česku Suchan dále prozrazuje, odkud se v Česku nejlépe pozorují hvězdy a co zajímavého bude o letošních prázdninách k vidění. 

Za uplynulý rok díky lockdownům ubylo aspoň trochu světelného znečištění, kvůli kterému ve městech nevidíme z hvězdné oblohy prakticky nic. Podle Suchana to ale nebylo o moc.

„Na náš vkus se světelné znečištění snížilo příliš málo. Jako Česká astronomická společnost jsme dokonce podávali dvě výzvy, jednu na jaře loňského roku a jednu na jaře tohoto roku, jestli se nesvítí zbytečně moc. Protože na památky se svítilo celou noc a přitom od 21 hodin byl zákaz vycházení. To nám rozum do určité míry úplně nebral,“ říká.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.