Ulice jsou už z nejhoršího uklizeny, místo děravých střech se modrají provizorní plachty a lidé s obavou vyhlížejí každý větší mrak na obzoru. Uplynul týden od nejničivějšího tornáda v Česku, které za sebou nechalo na Hodonínsku a Břeclavsku stovky zraněných, šest mrtvých a minimálně 15 miliard škod. Úklid a opravy jedou naplno, přesto jihomoravští hasiči odhadují, že ještě v odklízení trosek nejsou ani v polovině. Jak je na tom další pomoc? 

Záhy po ničivém tornádu mohli lidé s poškozeným obydlím nebo bez prostředků získat okamžitou pomoc ve výši 58 tisíc korun. V nejbližších týdnech a v průběhu toho příštího je čeká vyřizování dalších finančních záležitostí – získání až dvoumilionové dotace na opravu domu či bytu. Podnikatelé pak mohou žádat o náhradu zničeného vybavení do jednoho milionu korun. Zároveň budou na místě pokračovat ve své práci likvidátoři pojišťoven.

V pátek začnou postižené obce objíždět mobilní týmy úředníků ze Státního fondu podpory investic. Kromě zmíněné dotace na výstavbu nového obydlí pomohou lidem také vyřídit okamžitou zálohu na demolici nebo přípravu projektu ve výši až 500 tisíc korun. „Lidem bude stačit zatím jen doklad totožnosti a fotodokumentace na mobil. Úředníci jim pomohou s vyplňováním formuláře, aby měli finance na bydlení co nejdříve. Stejně tak jim poradí a odpoví na veškeré dotazy spojené s dotací,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), jejíž resort dotace vyřizuje.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se