Byla to v září 2019 velkolepá zpráva. Vláda oznámila vznik Národního rozvojového fondu, z něhož měly téct miliardy do výstavby silnic, škol a nemocnic. Po téměř dvou letech činnosti jsou na stole dva projekty, které čekají ještě roky dalších jednání. Získat další informace už je obtížné, fond nic o svých dalších záměrech nechce komentovat s odvoláním na bankovní tajemství.

Takový je zatím výsledek dohody čtyři největších českých bank se státem na vzniku fondu, který vznikl výměnou za to, že na banky nebude zavedená sektorová daň, kterou navrhovala vládní ČSSD. Zástupci takzvané velké čtyřky ve složení Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit podepsali se státem už dříve memorandum, podle něhož do rozjezdu fondu vloží sedm miliard korun. „U složitějších projektů mohou uplynout i čtyři roky, než podepíšeme smlouvu o úvěru,“ vysvětluje v rozhovoru pro HN Martin Bartyzal, šéf rozvojového fondu, jenž loni v listopadu získal licenci České národní banky.

HN: V listopadu jste získali licenci fondu, od té doby o něm ale nebylo moc slyšet. Proč? Nic se nedělo?

Sleduji tiskové zprávy, které Českomoravská záruční a rozvojová banka vydává, takže já jsem nějaké zprávy slyšel a byla jich celá řada. Nicméně druhá část odpovědi je, že já jsem u tohoto projektu na externí bázi od března a byl jsem jmenován v polovině května. Těžko tak mohu komentovat všechny detaily, které vznikly před mým příchodem.

HN: Zkusím se zeptat jinak. Děje se ve fondu něco? Je to živý organismus s řadou novinek a změn, o kterých můžeme informovat?

Ve fondu se toho děje hodně a řekl bych, že od té doby, co jsem do projektu Národního rozvojového fondu přišel, tak mohu říct jednou větou: Národní rozvojový fond je velice dynamický start-up. Což znamená, že je to nová firma, která byla v květnu personálně doplněná, což jsou dva měsíce. A od té doby vidím u svých kolegů a řady dalších lidí, kteří jsou v tomto projektu zainteresováni, hodně pozitivní energie a chuti naplnit ideu fondu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.