Na vizitce bývalého hokejisty Roberta Krona stojí „director of amateur scouting“. V týmu Seattle Kraken je odpovědný za výběr talentovaných hokejistů z celého světa, kteří ještě nemají podepsanou smlouvu s některým klubem NHL. Vyšší slovo má pouze Ron Francis, generální manažer klubu, jenž se na podzim stane 32. mužstvem nejslavnější hokejové ligy světa.

Robert Kron, čtyřiapadesátiletý rodák z Brna, je po Jiřím Fischerovi, působícím v klubu Detroit Red Wings, teprve druhým Čechem, který se dostal do vedení některého z mužstev severoamerické soutěže. Zároveň je prvním na postu šéfa skautů.

Budování úplně nového týmu zažil už v roce 2000 jako hráč Columbus Blue Jackets. Nyní situaci okusí jako ředitel skautů, kteří pro tým ze západního pobřeží USA hledají po celém světě ty nejlepší mladé hráče. „V Seattlu je obrovský hlad po hokeji, zápasy už máme vyprodané,“ říká Robert Kron v rozhovoru pro HN.

HN: Před 30 lety jste svoji kariéru v zámoří začínal v kanadském Vancouveru. Pak jste se stěhoval na východní pobřeží USA, kde jste se nakonec usadil ve Washingtonu. Nyní vás opět čeká stěhování přes celý kontinent do Seattlu. Jak vám vyhovuje takový kočovný život?

Tahle práce je taková. Na jednom místě jsem během sezony maximálně týden, protože s touhle funkcí má člověk ještě víc úkolů a odpovědnosti, aby pokryl celý severoamerický a evropský trh, včetně univerzitních soutěží. Jsem tedy svým způsobem pořád na cestách. Seattle je hodně podobný Vancouveru, kde jsem byl v 90. letech. Města jsou od sebe jen asi 2,5 hodiny jízdy autem a jsou si strašně podobná.

HN: Se skautingem jste začal v roce 2008 v týmu Carolina Hurricanes, za něž jste dříve hrával. Do mužstva jste přivedl hráče jako Sebastian Aho nebo Martin Nečas. V Seattlu jste nyní z pozice řadového skauta povýšil na pozici ředitele amatérského skautingu. Takový post mají v NHL pouze dva další Evropané. Co ta práce obnáší?

U Hurricanes jsem neměl hlavní slovo při rozhodnutí, které hráče si vybereme. Teď jdou všechna rozhodnutí týkající se draftu přese mě. Samozřejmě největší slovo má generální manažer, ale já mu prezentuji práci svého oddělení za celý rok. Přináší to daleko větší odpovědnost, sleduji hráče z celého světa, kteří jdou na draft. Musím tedy ještě víc cestovat a vidět ještě víc zápasů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se