Pro mladé lidi ve věku 18 až 29 let je naprosto stěžejním tématem bydlení, říká studie společnosti Behavio. Mezi mladými lidmi ve věku 18 až 34 let se největší oblibě těší Pirátská strana, jak říká třeba agentura Median. Takže, kde v programu Pirátů pro říjnové volby najdeme téma bydlení? V základní nabídce témat na hlavní stránce programu ani slovo, v „programu v kostce“ jedna zmínka, hurá, ale aha, konec poplachu, je to jen drobný podotek někde v polovině pasáže o rozvoji venkova. Prý pomůže „podpora farem“ a „zákon o dostupném bydlení“. Hm. Podrobný program snad? Když si dáte trochu práce, tedy spíš hodně práce, nakonec se proklikáte ke kapitole „Rovnocenné regiony“, pak na podkapitolu „Férové příležitosti pro lidi na okraji“ a tam to je. Cudně se tam bydlení schovává jako náplast pro krajní životní situace sociálně handicapovaných. Pro statisíce Čechů, kteří nejsou sociálně ani finančně „na okraji“, nic. A to i oni mají dnes potíže dosáhnout nejen na vlastní byt či dům, ale často i na nájem v centrech měst.

Speciální nabídka
Ještě na vás čeká 70 % článku. Přečtěte si tento a další články bez reklam a volte na základě informací, ne kampaně.

Vedle přístupu k volebnímu zpravodajství budete mít:

  • Přístup k veškerému obsahu HN
  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

David Michal 24.07.2021 10:18
Venkov se vylidňuje a města, především Praha, jsou přelidněná. V tomto tedy pirátský program bydlení řeší. Jelikož řeší kvalitu života na venkově. Tím by se mohlo snížit přelidnění měst. Ostatně mezi městy a venkovem se táhne nejhlubší příkop ve společnosti a to ne jen v ČR (viz výsledky voleb). Decentralizace a infrastruktura všude tak může řešit nejen bydlení.
Alan P. 23.07.2021 22:39
Zde bych měl pochopení; politici současný marasmus exploze cen nemovitostí nezavinili, nemůžou proto být součástí řešení tohoto problému. Tuto počínající hlubokou krizi, která může fakticky předznamenat "návrat" západní civiliazce k moderní variaci feudalismu, zavinily z převážné části nejmocnější centrální banky světa svou de facto kriminální monetární politikou "tisku peněz". Je s podivem, že toto není dle mého názoru dostatečně reflektováno v médiích, bohužel ani těch odborných. Většina komentářů zůstává maximálně na povrchu. Bohužel toto platí i pro HN.
Josef Šoltes 23.07.2021 22:01
Nikdo to neřeší, protože stávající trend růstu cen nemovitostí dělá ze 70 % populace výrazně bohatší jedince než dosud. Například já mám teď dům, který bych si za dnešní ceny nemohl ani náhodou dovolit, ale mám ho protože jsem ho koupil včas. A takových lidí je u nás prostě velká většina. Těch 30 % je voličsky nezajímavých. Jsou to často lidé v exekucích, s malými příjmy... Nespolehliví voliči.
Honza 23.07.2021 19:27
Já si nemyslím, že je co hasit. A netuším, jak hasit. K čemu by bylo družstevní bydlení? Jaká je marže developera? 10-15 %? Pokud se do toho nějakým způsobem vloží stát, těch 10-15 % hravě prošustruje. Nebo stát vloží pozemky za netržní cenu? Kdo bude rozhodovat o tom, kdo ještě nárok má a kdo už ne? Proč stát profesím, které údajně mají potíže s bydlením nepřidá raději na platu? Vlastníci bytů si musí hledat nájemníky, dlouhodobě se nikomu byt nechat volný nevyplatí. A nájmy rostou dlouhodobě pomaleji než příjmy. V místech, kde je vyšší poptávka po bydlení než je počet bytů žádná regulace nikdy nic nemůže vyřešit. Jedině zvýhodněním některé skupiny obatel na úkor skupiny jiné. Smysl řešit má sociální bydlení pro ty, kdo se o sebe skutečně postarat nemůžou. Ale to je úplně jiná kapitola.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru