Na zahradě má hasič Roman Pecháček z ostravské čtvrti Radvanice a Bartovice kontejner na dešťovou vodu. Tekutina v plastové nádobě však mívá nezvyklou, nachovou barvu, zejména po prudších deštích. „Kvůli prachu z huti je načervenalá. Stejně zbarvená bývá i v kalužích,“ vysvětluje muž. Znečištění ovzduší na východě Ostravy, kam míří zplodiny z největšího hutního podniku v zemi Liberty Ostrava, je mimořádné. Lidé tu častěji než kdekoli jinde pozorují kalné nebe a dýchají jemný prach. Ještě horší je to s karcinogenním benzo(a)pyrenem, jehož množství neustále násobně přesahuje zákonem tolerované hodnoty.

Třiačtyřicetiletý Pecháček v Radvanicích žije celý život. A s jedy v ovzduší se dosud nesmířil. Zhoršují zdraví jeho tříleté dceři Johance, zejména na podzim a v zimě pak omezují rodině vycházení ven. Stav se podle dat z místních dvou měřicích stanic zdravotního ústavu roky nelepší. A mnohé místní deptá. „Jen loni se vzduch během epidemie trochu vyčistil, letos jsme zase na stejných nebo i horších číslech než v předchozích letech,“ popisuje Pecháček, jehož příběh poprvé popsaly HN v seriálu Všichni na nás zapomněli na jaře 2018.

Speciální nabídka
Ještě na vás čeká 90 % článku. Přečtěte si tento a další články bez reklam a volte na základě informací, ne kampaně.

Vedle přístupu k volebnímu zpravodajství budete mít:

  • Přístup k veškerému obsahu HN
  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.