Vrcholní politici v pozici prezidenta a premiéra rozleptali českou společnost, říká teolog Benedikt Mohelník, který byl dvanáct let provinciálem dominikánského řádu. „Když lidé vidí, jak Babiš jedná, tedy naprosto sobecky, v zájmu svého byznysu, stává se z toho akceptovatelný princip. A lidé spontánně často reagují stejným způsobem – starají se jen sami o sebe,“ říká. Varovným znamením rozkladu jsou i deklarovaní křesťané jako televizní radní Hana Lipovská, kteří kandidují ve volbách za extremisty.  

HN: Jak vám je, když lidé spojovaní s katolickou církví kandidují za strany jako SPD, Volný blok a podobně?

Je mi nedobře a hlavně ty lidi nechápu. Pokud myslí svou víru vážně a zároveň sledují, co ty politické subjekty dělají, tak nechápu, jak se k těmto partajím mohou přidávat. Jestli jim nevyskočí rozpor mezi osobami, které se kolem těchto stran motají, a Ježíšovým příkladem, vírou a křesťanskou tradicí, tak nemohu než kroutit hlavou, kde se stala chyba a co se v těch lidech zaseklo. Jde přece o extrémní politické pozice, které jen zneužívají křesťanský slovník a zkouší, jestli jim někdo sedne na lep.

HN: Co je na působení těchto partají špatně?

Oni ze sebe dělají mesiáše. Nabízejí snadnou cestu ven z problémů, ve kterých se společnost nachází. Jako by měli k dispozici nějaké nadpozemské prostředky. Ale křesťan musí vědět, že Mesiáš je jen jeden, Ježíš Kristus, a žádný jiný nepřijde. Tyhle mesiánské tendence jsou špatně, protože člověk Mesiášem být nemůže. Člověk může jen pracovat, společně s druhými hledat, o něco se snažit. Ale nikdy nepřekročí lidskou rovinu, na které se vše musí odpracovat. Tyto strany ale nabízejí řešení zadarmo a to nemůže fungovat. Naopak to vždy dopadne velmi špatně.

HN: Souvisí to nějak s tím, že často to jsou strany jednoho muže?

Tím mesiánský aspekt ještě víc vyplouvá na povrch. Je tam vůdce, za kterým všichni oddaně jdou, naslouchají mu, poslouchají ho, on vše řídí, on o všem rozhoduje. To ale přece neodpovídá povaze společenského života. Společnost je komunita, musí fungovat na základě souhry mnoha lidí s mnoha talenty a přístupy. Tihle monopolní mesiášové nemohou než přinést zkázu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru