Kapitán Ivan Rittig několikrát pracoval na italském ostrově Lampedusa, kam často připlouvají migranti. Sloužil tam v rámci Frontexu, což je agentura Evropské unie, která pomáhá státům EU s ochranou jejich hranic. Policisty do ní vysílají jednotlivé členské země včetně Česka. Do unie v posledních letech míří hlavně ekonomičtí migranti, tedy lidé, kteří neprchají před válkou, ale snaží se do Evropy dostat s vidinou lepšího života. Většinou jde o bohatší osoby, protože jen ty si mohou dovolit zaplatit pašerákům. „Jsou někteří, spíš výjimky, kteří putují do Evropy pěšky. Po cestě složitě vydělávají peníze pro převaděče, celá cesta jim může trvat třeba několik let,“ říká Rittig v rozhovoru, který s ním pro HN vedl projekt České zájmy v EU. 

HN: Jaké byly ve Frontexu vaše úkoly?

Jsem specialista na získávání informací při rozhovorech s migranty. Při nasazení pro agenturu Frontex tedy pracuju jako takzvaný debriefer. Ptám se migrantů na migrační trasy a situaci v zemi jejich původu. Pokud je migrant hodně otevřený, můžu získat informace o pašerácích lidí. Dá se tak zjistit, jak navazují kontakty v Evropě, jak si hledají trasy pro ilegální přechody nebo například kde mají umístěny úkryty, kde se migranti shromažďují a čekají na převaděče.  

HN: Co musí policista umět, aby mohl pro Frontex pracovat?

Uchazeč by měl být dobrý týmový hráč, aby se s ním dalo v uvozovkách vydržet aspoň dva měsíce v cizině. Někdy může být problém v tom, že někteří zájemci jsou přemotivovaní, akční. Snažíme se jim vysvětlit, že nemohou přijet k hranici a tam všechno změnit a říkat místním pohraničníkům, co mají dělat. Na druhou stranu by měl být uchazeč pracovitý, nemůže být pasivní. 

HN: Musí uchazeči znát země, ze kterých běženci přicházejí? 

Pokud jde o pozici, na které jsem pracoval já, policisté dostanou školení pro debriefery, kde získají poznatky o tom, jak by měli správně vést rozhovor, na jaké informace se mají zaměřit. A taky se dozvědí o aktuálních trendech v oblastech jejich vyslání.  Policista musí mít všeobecný rozhled, aby ho migrant nemohl tahat za nos. Migrant například může tvrdit, že přišel z určité země a přes poušť se dostal za jeden den. Přitom debriefer ví, že se to nedá tak rychle zvládnout.  

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se