Nejdéle sloužící ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) o sobě hovoří jako o milovníkovi stromů a vášnivém houbaři. Státní lesy se podle něj již ponaučily z kůrovcových kalamit a hospodaří odpovědněji. Radikální změny v lesnictví, které navrhuje opozice, ministr odmítá. Je ale zastáncem vzniku nových chráněných krajinných oblastí a pátého národního parku. V podzimních sněmovních volbách kandiduje v Jihočeském kraji, tedy i na Šumavě, kde se nachází největší český národní park. „Jihočechům nechci slibovat to, co udělám, ale ukázat jim, co už jsme dokázali,“ říká v rozhovoru HN. 

HN: Před dvěma týdny vyšla nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu, která říká, že globální oteplování postupuje ještě rychleji, než jsme si mysleli, a jednoznačně za to může lidstvo. Vy jste na tu zprávu nijak nereagoval, proč?

Nereagoval jsem z jednoho úplně jednoduchého důvodu: jako ministerstvo životního prostředí v tomto panelu máme svého zástupce, kterým je Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu. V rámci Akademie věd k této zprávě proběhla i docela velká tisková konference, které se zúčastnil, a jeho pozice je v zásadě i pozicí ministerstva.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se