Koalice Spolu představila finále kampaně. „V podzimních volbách půjde především o to, zda se podaří zastavit hrozbu vlády populistů, kteří vedou zemi k bankrotu, extremistů, kteří usilují o odchod z NATO a EU, a komunistů,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala. Je to jistě silné sdělení a legitimní taktika. Ale dají se s tímhle přístupem volby vyhrát? O tom lze pochybovat. 

 Z Fialovy formulace je zřejmé, že koalice ODS, KDU a TOP 09 klade důraz na to, proti čemu je, méně už na to, pro co je. A to může být problém. Ne že by negativní kampaň v principu nefungovala. Miloš Zeman vyhrál skrze strašení – vyjádřené heslem Stop migrantům a Drahošovi – prezidentské volby. Hnutí ANO se podařilo lživou negativní kampaní zastavit růst preferencí Pirátů a starostů. Tomiu Okamurovi se daří negací čehokoliv, co dává smysl, udržovat v chodu svůj podnikatelský projekt SPD. Zdálo by se tedy, že negativní kampaň stojící na očerňování protivníků je matkou úspěchu.  

Speciální nabídka
Ještě na vás čeká 70 % článku. Přečtěte si tento a další články bez reklam a volte na základě informací, ne kampaně.

Vedle přístupu k volebnímu zpravodajství budete mít:

  • Přístup k veškerému obsahu HN
  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Václav Hendrych 26.08.2021 11:30
Honza: Myslím, že od toho, jak to má vypadat, tu komentátor tak úplně není. S tím by si měli lámat hlavu v koalici Spolu. Komentátor je pak od komentování toho, co ti kluci vymysleli. Což přesně pan Honzejk udělal.
Honza 26.08.2021 10:36
Jarda: ODS často hlasuje proti návrhům, které jsou byrokratické a reálně nic nepřináší. Představa, že se prokontrolujeme k nízké korupci je zásadně chybná. Korupci lze vymýtit jen tak, že většina lidí bude vnitřně přesvěčená o tom, že korupční jednání je špatné. Systém přehršle zákonů a nařízení a mnohastupňové kontorly vede jen k byrokratizaci všech procesů. Denodenně s tím zápolím. Snažím se vždy najít co nejvýhodnější nabídku. Obrovské množství času ale trávím tím, jak to zařídit, abych vyhověl všem zákonům a předpisům. A mnohdy se pohybuju na jejich hraně.
Honza 26.08.2021 10:27
Tak už konečně napište, jak má ta pozitivní nabídka vypadat. Unavují mě řeči, že je něco špatně bez nástinu řešení. Kritizovat umí každá ovce, ale přijít s řešením jenom výrazná menšina. A té pak ještě obvykle ta méně schopná většina okopává kotníky. Negativní zprávy se obecně dobře prodávají, je na nich postavená většina médií. Ihned má placený přístup a očekávám návrhy řešení, analýzy problémů a ne obecné bláboly.
Pavel Záviška 26.08.2021 09:05
Dobrý den, pane Honzejku, zde jsou titulky Vašich článků z poslední doby: Špatná zpráva pro Spolu: Touhle negativní kampaní volby nevyhrajete. I strašit se musí umět. Tálibán vyhrál Babišovi volby. Nevěříte? Tak si přečtěte, jak se to stane. Pět důvodů, proč Babiš už zase tahá za delší konec provazu Máte pravdu, strašit se musí umět. Mě deprimují už jen samotné titulky, aniž bych ty články ještě četl. Souhlasím se závěrem Vašeho dnešního článku, také mi u koalici SPOLU chybí nějaká pozitivní nabídka.
jarda 26.08.2021 08:59
Mě se stačilo prodívat, jak ODS hlasují o protikorupčních zákonech v porovnání s jinými staranami a hned mi přijdou nevolitelní: https://embed.rekonstrukcestatu.cz/seznam-politiku?party=ODS
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru