Vlastní dům se zahradou. Navzdory zvyšujícím se cenám hypoték a stavebního materiálu jde stále o sen mnoha Čechů. Pokud se rozhodnou pro novostavbu, často pak volí typizovanou z předem připravených katalogů, kde si jen vybírají podle svých osobních preferencí, případně podle ceny. Jde to však i jinak, což dokazuje koncept cihlového domu Wienerberger e4. V podstatě se jedná pouze o soubor principů, které je třeba při stavbě domu využít, aby splňoval investorovy nejvyšší požadavky.
„E4 domy splňují všechny moderní nároky na bydlení a životní styl nejen pro současnost, ale jsou koncipovány tak, aby vyhovovaly nárokům i v následujících desetiletích,“ vysvětluje Pavel Korous ze společnosti Wienerberger. Toho je dosaženo důrazem na eponymní „čtyři e“ − ekonomika, energie, estetika a ekologie. Takové domy vyžadují minimální údržbu a jsou cenově konkurenceschopné, mají nízké roční náklady za energie, vzhled se přizpůsobuje přání zákazníka, vždy však zůstává elegantní a nadčasový. Dům je ale především ekologický, poskytuje zdravé vnitřní klima, použité stavebniny jsou vyrobeny z přírodních materiálů a velká pozornost je věnována snižování emisí a spotřeby vody za pomoci retence nebo akumulace dešťové vody na pozemku, což z e4 domu dělá trvale udržitelný koncept.
„Mnohé z těchto standardů program Wienerberger e4 dům definuje jako vůbec první dům v Česku,“ upozorňuje Korous. „Samozřejmostí je, že tyto domy plně vyhovují náročným požadavkům směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov platné od roku 2020. Plně také respektují individuální požadavky každého investora na architektonické řešení domu,“ dodává.
U Průhonic stojí prototyp domu budoucnosti
Návrh vzešel z architektonické soutěže
Po celé Evropě už vzniklo mnoho domů vycházejících z konceptu e4, v Česku byl první takovou vzorovou stavbou rodinný dům nedaleko Prahy v Újezdu u Průhonic. Projekt vzešel z dílny architekta Bohumila Brůži. „Tento návrh vznikal na základě mých dlouholetých zkušeností s navrhováním rodinných domů a s požadavkem na zajištění co možná největšího komfortu bydlení s ohledem na prostorové, energetické, zdravotní a estetické nároky jeho budoucích obyvatel,“ vysvětluje Brůža. Jako vítězný projekt jej ocenila odborná porota v rámci architektonické soutěže „e4 cihlový dům budoucnosti“, kterou uspořádala společnost Wienerberger pod záštitou České komory architektů v roce 2017.
Vzorový dům v Újezdu u Průhonic je navržen pro čtyř- až pětičlennou rodinu s dispozicí 6+KK. Celková užitná plocha činí 257 m². V přízemí se nachází společenská část domu s obývacím pokojem, krbem a kuchyní s vazbou na prostornou terasu, pak hostovský pokoj a další zázemí domu jako je dvougaráž a úložné prostory. Do podkroví je situována klidová část domu se dvěma dětskými pokoji, koupelnou s východem na terasu a ložnicí s vlastní šatnou a koupelnou. Dům obsahuje i některá vylepšení, která majitelům usnadňují život, například v podobě zabudovaných světelných čidel na schodišti.
Celý dům je naprojektován s celokeramickou obálkou, která vyniká mimořádnými tepelněizolačními parametry. Zdivo je tvořeno z pálených cihel a stejně jako střešní tašky nebo lícové cihly a obkladové pásky jsou vyráběné z přírodních materiálů. Vznikají pálením směsi, jejímž základem je lokálně těžený jíl a voda. Cihly i pálené tašky tak neobsahují žádné zdraví škodlivé látky a vytvářejí v domě zcela zdravé klima.
Konstrukční řešení domu bylo navrženo ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.
„To bylo potvrzenou vědeckou studií realizovanou Státním zdravotním ústavem, laboratoří Centra zdraví a životního prostředí. Tato studie byla realizována v roce 2019 a potvrdila, že cihly Porotherm i střešní tašky Tondach nejsou, jako materiál s nulovými emisemi škodlivých látek, zdrojem měřených organických látek v interiéru. V rámci studie a sledovaného spektra látek nebyly nalezeny žádné škodlivé látky, týkající se hrubé stavby,“ nastínil výsledky vědecké studie Pavel Korous ze společnosti Wienerberger.
Zdivo jako v Nizozemsku
Vzorovému domu e4 propůjčují útulný a tradiční vzhled lícové cihly a obkladové pásky Terca, které byly využity na plotě a části samotného domu. Režné neboli lícové zdivo, tedy ta část domu, kde nebyla použita omítka, ale vidíme spárované cihlové nebo kamenné zdivo, je velmi oblíbené a rozšířené zejména v Anglii, Belgii, Nizozemsku a severním Německu. Nicméně historicky se objevovalo i v českých a moravských městech. Každému se určitě vybaví nezaměnitelné obrázky ze Zlína, kde se to lícovým zdivem na baťovských domcích jen hemží. Dalšími příklady jsou třeba terezínská pevnost nebo Zemská porodnice u Apolináře v Praze.
Přednosti tohoto typu zdiva jsou především v jedinečnosti vzhledu a dlouhověkosti, která je zaručena i při minimálních nárocích na údržbu. Klasické ražené či tažené lícové cihly dnes doplňují lícové cihlové pásky, které si i při nižších nákladech zachovávají všechny přednosti cihel. Obliba lícového zdiva proto v současnosti roste, čehož je důkazem i rozhodnutí investora u e4 domu v Újezdě u Průhonic.
Ten si přitom mohl vybírat z různých forem lícového zdiva. Jednak jsou k mání ražené lícové cihly. Jsou typicky zvrásněné a mají vynikající mrazuvzdornost, což je dáno tím, že při výrobě není v cihle velké vnitřní pnutí, a jsou tak odolné vůči teplotním výkyvům. Větší pórovitost pak umožní jednodušší odpaření vody. Další možností jsou tažené lícové cihly, které mají hladký povrch nebo jemný reliéf. Vyrábějí se, děrované nebo plné, tažením cihlářské hlíny ze šnekového lisu a řezáním na jednotlivé díly v požadovaném formátu. Lícové zdivo se však neomezuje jen na cihly, ale také na obkladové cihlové pásky, které vznikají řezáním ražených cihel, a snižují tak cenu lícového zdiva. Novinkou jsou pak taktéž cenově příznivé obkladové pásky Klinker, které se řežou pro změnu z tažených cihel a jsou proto velmi tenké − pouhých 9 nebo 14 mm.
Spoustu lidí od použití lícového zdiva dlouhodobě odrazovala cenovka a ze svého původního záměru ustoupili. Nově se však nabízí různé varianty řešení, právě ve formě obkladových pásků. „Použít lícové cihly na celou stavbu si opravdu nemůže dovolit každý, ale použít je v kombinaci, to už mnoha menším investorům smysl dává. A vidím to jako trend. Oproti dobám, kdy jsem s prodejem lícových cihel před patnácti lety začínal, je dnes zájem investorů možná šestkrát vyšší, ale nadpoloviční většina použití je v kombinaci,“ nastiňuje Pavel Korous. Lícové zdivo je totiž možné kombinovat se všemi ostatní materiály, s omítkou, dřevem, kovem i se sklem.
Mění se i estetické požadavky zákazníků. Dříve byla dominantní barvou lícovek červená, dnes jsou trendem minimalistické tóny šedivé a černé nebo jako v případě vzorového e4 domu ještě pískově hnědá. Výsledný vzhled fasády však neurčuje jen barva. „Roli hrají formáty, vazby i barvy spárovací hmoty. Dnes je velmi moderní plasticita, kdy se používají prvky různé tloušťky a výsledný povrch tak není rovný, ale jednotlivé prvky z něj vystupují. Fantazii se meze nekladou, lze kombinovat i cihly s různým povrchem, odlišnou barvou či různými formáty, moderní jsou dnes takzvané long formáty, při výšce čtyř centimetrů třeba pětadvacet centimetrů dlouhé,“ vypočítává jednotlivé možnosti Pavel Korous.
Přestože realizace lícového zdiva nemusí být nijak složitá, Korous doporučuje využít specializované firmy: „Kupujete si luxusní, krásný a hlavně pohledový materiál, a aby byl výsledek perfektní, měl by mít i správnou montáž. Pokud chcete dokonalý vzhled, záleží na detailech v rozměření, na kvalitě a čistotě spárování. A to už neumí každý, v republice je takových firem jen pár.“
Stáhněte si přílohu v PDF
Rodina e4 domů se rozroste
Myslí na to i v samotném programu Wienerberger e4 a na celý proces tvorby domu doporučuje prověřené lidi a společnosti, od projektanta po certifikované stavební firmy, díky čemuž je garantován termín dokončení i cena domu. Taková služba je výhodná především pro ten druh klientů, kteří vyžadují kvalitně provedenou stavbu a zároveň chtějí uspořit čas tím, že předají stavbu profesionálům. „Novinkou je například služba, která pomůže investorovi získat dotace až 450 000 Kč z programu Zelená úsporám. Konstrukční řešení bylo navrženo ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze,“ připomíná Korous.
Dalším usnadněním je pro investora unikátní konfigurátor domu, který zobrazuje reálné ceny už během přípravy při každé minimální změně. Zároveň je automaticky aktualizován dle cenové soustavy ÚRS (rozpočtová organizace ve stavebnictví v ČR). Tím pádem konfigurátor stále pracuje s aktuálními cenami materiálů, které jsou na trhu.
O tom, že vzorový dům e4 v Újezdu u Průhonic si získal své obdivovatele svědčí i zkušenost, že za nedlouho nebude jedináčkem. „V současné chvíli je v přípravě nebo výstavbě několik rodinných domů, které jsou připraveny dle projektu vzorového e4 domu. Koncept v praxi funguje a vytváří zájem u investorů. Můžeme dokonce říci, že nejde pouze o drobné investory, ale také o developery,“ říká Pavel Korous.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Stavba.
U Průhonic stojí prototyp domu budoucnosti
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist