Kamery byste našli dokonce i uvnitř některých moderních ledniček nebo ve vnitřnostech horkovzdušných trub. Obrazová informace, že je čas vyndat dozlatova upečenou buchtu a doma chybí máslo, je totiž podobně důležitá jako varovná zpráva o tom, že kdosi cizí dělá u vás doma něco nepatřičného.
Na rozdíl od jednoduchých webových kamerek k počítačům, které svého času sloužily převážně pro přenos obrazu při komunikaci například přes Skype, jsou jejich moderní příbuzní zcela samostatní − nevyžadují ke své činnosti zapnutý počítač ani chytrý telefon. Pouze se někdy zdají trochu „přechytralé“. Ostatně jako všechny děti digitální doby, které vyrostly v zajetí dotykových displejů a život bez stálého připojení na internet si nedokážou představit. Přitom jen díky němu si můžete i vy zahrát na pohádkového Bystrozrakého a nahlížet do vlastního domu či bytu na dálku. Z kanceláře, auta i z kavárny během dovolené kdesi na druhém konci světa.
Cílem podobné aktivity však není špehovat sám sebe či zbytek rodinného klanu, ale přesvědčit se prostřednictvím aplikace stažené do mobilu, že je vše na svém místě a v pořádku. Že jste opravdu vypnuli při odchodu sporák a zvířecí mazlíček se i bez vaší přítomnosti chová ukázněně. Řada moderních kamer navíc podporuje oboustrannou hlasovou komunikaci, mají zabudovaný mikrofon a reproduktor. A tak můžete partnerovi jejich prostřednictvím na dálku třeba radit při vaření anebo ho stejně jako psíka buď pochválit, nebo mu vyčinit. Což platí i na případného narušitele soukromí. Rozčilený křik „odněkud shůry“ dokáže způsobit šok, který ho může zahnat na rychlý ústup.
Zákony chrání všechny, kteří se mohou dostat do zorného pole soukromých kamerových systémů, ať už to jsou kolemjdoucí, návštěvy, příbuzní, nebo sousedé. Kamera instalovaná na soukromém pozemku tak může snímat pouze dané konkrétní místo a její majitel nesmí zaznamenávat dění na veřejných komunikacích či v domech a zahradách sousedů. Informace o podmínkách instalace kamerových systémů lze získat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, na jehož webových stránkách jsou uvedeny i praktické příklady a odpovědi na nejčastější otázky.
Čím vyšší, tím lepší
Úvahy, proč, nač a k čemu si vlastně domů pořídit bezpečnostní kameru, by měly stát na začátku rozhodování o její koupi. Jako další přes internet ovládané přístroje spadají IP kamery (z anglického Internet Protocol) do světa chytré domácnosti. A o té panuje tolik předsudků a mýtů, že to mnoho lidí od podobných sofistikovaných společníků odradí.
Přitom se není čeho bát. Dávno se nejedná o luxus pro ty nejmajetnější − v porovnání s profesionálním řešením zabezpečovacího systému či pronajmutí bezpečnostní agentury vyjdou takové kamery na zlomek ceny a nevyžadují žádné měsíční poplatky. Tak jako chytré zásuvky či dálkově ovládaná světla je stačí „zapíchnout“ do zásuvky a propojit s domácí wi-fi sítí bez natahování drátů či odborného zásahu elektrikáře. Jejich venkovní sestry se pak nejčastěji připojují přes ethernetový kabel, který nejenže spolehlivě a rychle přenáší samotný videosignál, ale s využitím technologie PoE zvládá přístroj i napájet.
V principu fungují outdoorové kamery s těmi indoorovými identicky, od výrobců však dostaly do vínku sofistikovanější obleček. Takový, kterému nevadí déšť, kroupy, sníh ani letní vedra, jež dokážou přístroj rozpálit i na 50 °C. Míra obrnění proti venkovním živlům se udává standardem IP a dvojicí čísel, kdy první znamená stupeň proti vniknutí prachu a mechanických nečistot a druhé, jak si přístroj poradí s vlhkostí. V obou případech platí, že čím vyšší číslo, tím lepší.
Aplikace, kterými se kamery ovládají, si zadarmo stáhnete do mobilu či tabletu a pak už stačí postupovat dle pokynů výrobce krok za krokem ke správné instalaci i nastavení. Tak to alespoň funguje u renomovaných značek, jako jsou třeba Yale, Netatmo, Tesla, Logitech nebo D-Link. Nejenže dbají na své dobré jméno, ale díky šifrovaným ovládacím protokolům se starají též o vaše bezpečí. Většina kamer podporuje aplikace pro operační systémy Android i Mac OS, ale najdou se i ty kompatibilní jen se systémem Apple Home Kit a určené výhradně „jablíčkářům“. Všeobecně se má za to, že je tento protokol bezpečnější, nevýhodou je však nutná aktivace placeného úložiště iCloud.
Co nelze zcela doporučit, jsou kamerky bezejmenných výrobců, kterých je například v nabídce mezinárodního internetového obchodu Amazon na tři tisíce. Přestože většinou pocházejí z Číny a jejich domovina dotáhla špehování svých občanů téměř k dokonalosti, na jejich službách, zabezpečení a obrazové kvalitě to není znát.
Pečlivě vybraná společnice
Další z otázek při nákupu kamery zní, jak velké prostory chcete monitorovat. Od toho se totiž odvíjí úhel záběru přímo úměrný ohnisku objektivu kamery. Ideálem bývá přístroj s širokoúhlým objektivem minimálně 120 stupňů, který uvnitř místnosti zabere úplně všechno.
Venku by však mohl dohlédnout až do zahrady souseda, což je oblast, kde už nemá co pohledávat. Příslušná legislativa totiž zakazuje snímat a nahrávat cokoliv kromě vašeho vlastnictví. Vyvarovat se tomu lze speciálním softwarem, kterým se vymaskuje část záběru. Na trhu jsou také kamery, které lze pomocí aplikace otáčet dotykovým joystickem do stran, naklánět a s jejich objektivy zoomovat. Ale podobné hrátky vás po čase přestanou bavit.
Dalším technickým veličinám vévodí snímková frekvence, velikost čipu a rozlišení obrazu, tak jako tomu je u digitálních fotoaparátů. V tomto ohledu lze doporučit snímání ve full HD rozlišení, jaké má například televizní vysílání. Menší hodnota totiž neslibuje dostatečně jasný a zřetelný obraz, vyšší rozlišení 4K zase přináší extra nároky na objem přenášených dat i kapacitu místa pro jejich ukládání. Nahrávku několika hodin lze běžně vměstnat na paměťovou kartu, ale vhodnější je posílat proud videa na cloudové úložiště či třeba dropbox. Už proto, že odtamtud vám ji nikdo neodnese. V případě neoprávněného vniknutí může takový záznam posloužit jako důkaz pro pojišťovnu i polici při vyšetřování.
Samotné bezpečnostní kamery totiž zloději na záda neskočí ani mu nenasadí želízka. Mohou však trestný čin zaznamenat a svojí přítomností, sirénou či intenzivním světlem ho vystrašit natolik, že si jednání včas rozmyslí. Proto se doporučuje kombinovat kamery s dalšími bezpečnostními prvky − které začínají u vchodových dveří se zámky nejvyšší bezpečnostní třídy, jež už od pohledu varovně křičí „Nevstupovat!“.
Zahrajte si na piráta
Zaznamenat kvalitně obraz a bezpečně ho uložit patří k základní funkci všech IP kamer. A to i v době, kdy se den mění v noc a zařízení používá infračervené paprsky. Zde je důležitou hodnotou vzdálenost, na kterou dosáhnou. Což bývá často daleko méně, než kam vidí objektiv za denního světla. O podezřelém pohybu ve tmě vás může přesvědčit i termografický záznam, kdy hybridní čip kamery reaguje i na teplo a obraz je převeden do barevné škály. Mezi další chytré funkce patří rozpoznání pohybu v zabíraném prostoru, či jen v jeho části. Například v oblasti, kde máte doma umístěn trezor nebo vstupní dveře. Při zjištění pohybu v daném sektoru provede kamera sama některou z dopředu nastavených činností − od upozornění přes SMS přes zaslání e-mailu až po odeslání videosekvence či fotografie. Ty poslouží majiteli pro představu, co bylo příčinou poplachu.
Nemusí se totiž vždy jednat pouze o zabezpečení proti nežádoucím kriminální aktivitám. Stejným způsobem získáte i zprávu, že některý z potomků právě dorazil domů, navíc v doprovodu několika spolužáků. U venkovních kamer pak správně nastavená funkce detekce pohybu a vytrasovaný úhel záběru zajistí, že poplach nespustí jen ve větru se kývající větev. Falešné detekce vás totiž časem začnou „otravovat“, a využívá-li kamera dobíjecí články, značně rychle je „vycucají“.
Některé kamery kombinují detekci pohybu s rozpoznáváním tváří osob uložených v jejich paměti a pošlou majitelům oznámení, jen když se v záběru ukáže někdo cizí. Slouží k tomu speciální algoritmus. Vytipovaného člověka a jeho grimasy se učí poznávat postupně − dobré je mu v tom pomoci hrou. Tu přijít domů v čepici nebo si dát přes oči pirátský šátek. Nejde o žádný technologický průlom, vždyť zaostřování na lidské tváře či oči dnes nabízí většina fotoaparátů včetně těch v mobilech.
Přidání dalších čidel do chytrých kamer se meze nekladou. Mohou tak snímat vlhkost a teplotu vzduchu nebo upozorňovat na vyšší koncentraci CO2 v místnosti a nutnost vyvětrat. Zabudovat lze do kamer i čidlo na únik plynu, aktivovat je hlukem, mobilním signálem a podobně.
Stáhněte si přílohu v PDF
Viditelná, ale nedosažitelná
S bezproblémovou funkcí kamer souvisí také jejich správné umístění. Ty vnitřní patří do výšky dvou až tří metrů tak, aby měly dostatečný přehled. Outdoorové ocení místa částečně chráněná před sluncem, deštěm či větrem, který by mohl jinak kvalitní obraz až zimničně roztřást. Pro kolemjdoucího by měla být taková kamera jasně viditelná, a přesto těžce dosažitelná, kdyby ji chtěl náhodou vyřadit z provozu.
Jakmile si na domácí přítomnost jedné či více kamer zvyknete, budou vám jejich služby připadat stejně samozřejmé jako ty, jež nabízí třeba myčka či pračka. Jejich používání v domácnosti s více lidmi by však mělo být založeno na vzájemné důvěře a spolehnutí se na to, že záznamy nikdo nezneužije. A pokud by vám snad vadily zvědavě se lesknoucí čočky kamery, pak vězte, že jsou na trhu i přístroje, které je umí cudně sklopit a plně respektovat vaše soukromí.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Stavba.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist