Naše nálada nemůže být formována průzkumy veřejného mínění, snaží se nás rozeštvat, nedejme se. Projev předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana při zahájení úterního celorepublikového sněmu určil, v jakém duchu se setkání povede. Straníci debatovali o výhodách koaliční spolupráce s Piráty, chybách v kampani a potřebě spojenectví s koalicí Spolu (ODS, TOP 09, KDU - ČSL). Starostové a nezávislí si zároveň volili nové vedení, žádné překvapení se ale nekonalo. 

Vít Rakušan post předsedy s přehledem obhájil, stejně tak Jan Farský zůstává prvním místopředsedou. Sestava řadových místopředsedů je z poloviny nová, někdejšího šéfa hnutí Petra Gazdíka a poslankyni Věru Kovářovou v ní doplnili europoslanec Stanislav Polčák a bankéř a starosta Dolních Břežan Věslav Michalík. 

Jednodennímu sněmu hnutí předcházelo i jednání celorepublikového výboru. Na něm podle informací HN starostové dávali najevo pochybnosti o spolupráci s Piráty a vyjadřovali obavy z výsledků voleb. I proto se Rakušan ve svém projevu snažil tyto myšlenky rozptýlit. „Staly se chyby, ale Piráti nám nikdy nelhali. Na čem jsme se dohodli, vždy platilo. Přichází těžká palba do našich řad, nesmíme se dát,“ uvedl v rázném projevu. Soudě dle bouřlivého potlesku delegátů i toho, že Rakušan získal 96procentní podporu, se mu podařilo spojenectví obhájit.

„Každý vztah prochází nějakými zkouškami, také nesouhlasím ve všem s manželkou, ale mám ji rád, a stejné je to s politickými stranami,“ uvedl znovuzvolený místopředseda a zakladatel hnutí Petr Gazdík. Podle něj chvíli trvalo, než si starostové zvykli na způsob rozhodování Pirátů, ale spolupráci hodnotí dobře. „Vzájemně se učíme. Dva systémy si na sebe musí zvyknout, ale daří se nám to,“ říká Gazdík.

Podobně to vidí i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Podle něj je ostřelováno každé předvolební spojenectví. „Naším úkolem je vysvětlit našim voličům, že se na nás nic nemění. Je třeba pojmenovat, že máme dva lídry a každý mluví k jiné voličské skupině,“ uvedl Půta a reagoval tak na slova Víta Rakušana, který delegátům připomínal, že starostové jsou pořád autentičtí a nic se na jejich politice nemění.

„Prokázali jsme odvahu jít do náročného koaličního projektu s pirátskou stranou, není to jednoduché, nebylo to jednoduché, ale je to demokracie. Vzpomeňte si na Letenskou pláň, kde lidé vyzývali ke spojování opozice,“ uvedl Rakušan.

Podle něj se snaží spojenectví narušit vládní hnutí ANO. „Jen na nás záleží, jestli si necháme vnutit poraženeckou náladu,“ řekl předseda s tím, že realita je úplně jiná. Spolupráce podle něj funguje skvěle. „Čas na hodnocení koaličního projektu bude po volbách, ale nyní musíme dohromady pracovat na tom, kdo je vyhraje,“ dodal.

Zdůraznil také, jak moc se v poslední době Starostům a nezávislým daří. „STAN je měřitelně na dvouciferných číslech, navázal na sebe celou řadu osobností ze všech sfér politického a kulturního života. Jsme dlouhodobě nejpodceňovanější stranou na politické scéně,“ dodal Rakušan.

Kandidát STAN na ministra financí a nově zvolený místopředseda strany Věslav Michalík připomněl na sněmu také plán na proměnu pocovidové ekonomiky. Počítá v něm s bilionovými investicemi, které podle něj povedou k přechodu z montovny na mozkovnu.

Související

Spolupráci přijel obhajovat také šéf Pirátů Ivan Bartoš. Jeho nejistý projev ale v porovnání s tím Rakušanovým působil spíše odevzdaně. Kritizoval hlavně Babišovu vládu, připomněl zadlužení země a různé Babišovy kauzy. V kuloárech se nad nevýrazným projevem pozastavovali i starostové, podle nich je na Bartošovi vidět jistá únava.

A závazek povolební spolupráce starostům předali i zástupci koalice Spolu, jmenovitě šéf KDU - ČSL Marian Jurečka i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Lidé v ulicích mají dost zvyšování cen, neúměrného zadlužení a chtějí změnu. A tu změnu jim můžeme přinést my, dvě koalice. Pojďme spolupracovat. Říkám to jasně už měsíce, jedině tak se zbavíme Babiše,“ uvedla Pekarová Adamová.

Starostové a nezávislí volili i celostátní výbor, představovali předvolební program, upravovali stanovy a volili si dozorčí radu.

Související