Říká se, že si člověk automaticky zapamatuje, kde byl v historických momentech běhu dějin, kde se dozvěděl zprávy, které přímo, či nepřímo zásadně ovlivní životy stovek milionů až miliard lidí včetně jeho samotného. Takže asi každý dokážeme říct, kde jsme byli a co jsme dělali 11. září 2001, když jsme se v době raného internetu a bez chytrých telefonů dozvěděli, že na Světové obchodní centrum v New Yorku zaútočili islámští teroristé.

Ale zkusili byste si vzpomenout, kde jste byli a co jste dělali 20. března 2003? Proč? To je datum, které má s jedenáctým zářím přímou souvislost a od něhož se odvíjí dlouhodobá a prohlubující se krize soudržnosti, vzájemné důvěry a špatně nastavených očekávání mezi spojenci z demokratických zemí. Tato krize – prozatím – vyvrcholila chaotickým stahováním spojenců z Kábulu.

Hádáte správně, pokud si tipnete 20. března 2003 jako den začátku americké invaze do Iráku. Po roce a půl boje proti terorismu ve velkém, když evropští spojenci neměli problém aktivovat článek pět Washingtonské smlouvy o společné obraně Severoatlantické aliance, rok a půl poté, kdy francouzský deník Le Monde oznámil na titulní straně „Všichni jsme Američané“, nastal útokem na Irák rozkol, jehož následky cítí Amerika i Evropa dodnes a který bude těžké zacelit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.