Ondřej Janata v posledních měsících vystupoval jako mladý investiční génius, který lidem zhodnocuje burzovními obchody peníze o desítky procent. Policisté ho pak obvinili z podvodu 1,6 miliardy na čtyřech tisících drobných investorů. HN a Aktuálně.cz zjistily, že podle kriminalistů na burze vůbec svěřené úspory lidí k obchodování nepoužíval, místo toho peníze utrácel za dům, půjčoval příbuzným a platební kartou zaplatil 482 milionů. Janata nekalosti popírá.
Jde o dramatický obrat, protože ještě nedávno byl Ondřej Janata velebený jako mladá investiční hvězda, která lidem dokáže díky své píli a neobyčejným schopnostem pohádkově zhodnotit peníze. „Chci být bohatší než Kellner. Vláda nás učí jen utrácet a neinvestovat,“ otitulkoval s ním loni v listopadu rozhovor server Info.cz. Profil „mladého investora s velkými plány“ uveřejnil v únorovém čísle rovněž magazín Hrot.
„Chci vybudovat velkou skupinu pokrývající segment financí, který mě baví, ze všech stran. Chtěl bych dělat více fyzické věci. Trading je totiž smutný v tom, že člověk sedí u počítače a vidí jen ta čísla,“ svěřoval se ještě letos v dubnu Janata v rozhovoru pro časopis Forbes. Ten nyní rozhovor s obviněným investorem ze svých stránek stáhl, je však k nalezení zde.
Policie odhalila další český investiční podvod. Fond Growing Way investora Janaty prý obral víc než čtyři tisíce klientů
„Veškerá činnost společnosti Growing Way ovládané Janatou, která měla být primárně určena k pravidelnému zhodnocování finančních prostředků drobných investorů, byla směrována toliko k vytvoření systému, který za pomoci obchodních zástupců sloužil výhradně k masivnímu podvodnému vylákání finančních prostředků od klientů,“ uvedli policisté v materiálech k vyšetřování, které mají redakce k dispozici.
Policie: Že by Janata obchodoval, je pouhá fikce
Janata prý angažoval na pět stovek obchodních zástupců, kteří Čechy přesvědčovali, aby mu své peníze svěřili ke zhodnocení za pomoci údajných burzovních obchodů. „Ohodnocení těchto zástupců se pohybuje okolo 10 procent ze získaného vkladu klienta,“ zjistili vyšetřovatelé.
Growing Way je registrována ke dni 18. 3. 2020 jako subjekt finančního trhu, osoba uvedená v paragrafu 15 odst. 1 ZISIF.
Společnost podle zákona může podnikatelsky provádět správu majetku srovnatelnou s obhospodařováním. Při této činnosti nepodléhá regulaci a dozoru ČNB jako investiční fondy.
Takový fond ale nesmí shromažďovat peníze od veřejnosti.
Podle ČNB je veřejnost: „okruh osob, který přesahuje počet 20 osob a nezahrnuje osoby, které lze považovat za dostatečně kvalifikované, typicky v případě investic ty, které prohlašuje za kvalifikované investory zákon, a ty, které pravděpodobně mohou investovat více než ekvivalent 125 000 EUR a u kterých lze očekávat porozumění rizikům“.
„Janata si je vědom, že tento princip veřejnosti porušuje, jelikož spravuje vklady několika tisíc klientů od nejnižších vkladů pod 10 tisíc korun až po částky přesahující 10 milionů,“ uvedli v materiálech policisté.
Policisté společně s Finančním analytickým úřadem detailně prozkoumali, co se s takto získanými penězi lidí stalo. A došli k překvapivým poznatkům.
Janata se loni 1. dubna stal jediným jednatelem a společníkem firmy s ručením omezeným Growing Way, pod níž provozoval údajný investiční fond zaměřený na zhodnocení peněz klientů pomocí on-line tradingu. A nabízel zhodnocení až 30 procent ročně. Tehdy také podle policie začal samotný podvod. V obvinění stojí, že u něj jednotliví lidé v posledních měsících investovali částky od méně než 10 tisíc až do více než 10 milionů korun.
Stamiliony od investorů se scházely na jediném bankovním účtu této firmy – a z toho odtékaly nikoliv do finančních nástrojů na burzách, jako jsou akcie nebo dluhopisy, ale šly na soukromé potřeby mladíka a jeho rodiny.
„Ze strany Janaty nedochází ke skutečnému obchodování na investičních trzích, ale jde o pouhou fikci. Je zřejmé, že informace poskytované klientům za období jednoho kalendářního měsíce správy investic nejsou založeny na konkrétních obchodech s investičními nástroji,“ tvrdí detektivové.
Slibované stabilní zhodnocení dvě procenta měsíčně označili za naprosto nereálné s tím, že si je Janata vědom, že takový systém je iracionální: „Ačkoliv se Janata prezentuje v otevřených zdrojích jako trader, osoba spekulující s nákupem a prodejem finančních nástrojů, nebylo zjištěno, že by takto obchodoval, ale je vlastně neustále zaneprázdněn pouze prováděním stovek plateb obchodním zástupcům a klientům.“
Údajné zisky nemají pocházet z obchodování, ale z peněz dalších klientů, kteří Janatovi uvěřili a poslali mu finance. Údajné výnosy hradil z vkladů dalších klientů „se záměrem udržet celý podvodný systém v chodu co nejdelší časové období“, zhodnotili policisté.
Luxusní automobily pro firmu bez zaměstnanců
Velkou část dalších peněz Janata podle všeho používal pro svoje potřeby. Firemní kartou například zaplatil více než 482 milionů korun, další peníze vybíral v hotovosti. „Vykazují znaky úhrad za soukromé potřeby,“ uvedli policisté. Janata tvrdil, že část peněz mu firma, kterou ovládá, půjčila.
V říjnu 2020 také Janata koupil vilu v Praze – Velké Chuchli za 24 milionů korun, na rekonstrukci a vybavení vynaložil další miliony. Nemovitost mu nyní policie obstavila. Peníze na její nákup totiž sice odeslal ze svého soukromého účtu, ale tam si opět převedl peníze z účtu firmy – tedy peníze klientů. Policisté evidují, že na své dva privátní účty převedl z majetku firmy v součtu na 271 milionů korun.
A to podle Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) nebyl jediný případ. „Bylo zjištěno, že naprostá většina peněz z účtu, kam výlučně posílali peníze investoři, byla Janatou užita přímo či nepřímo k uspokojování jeho potřeb jako fyzické osoby, nebo byly přeposílány ve prospěch účtů, jejichž majitelem je právě Janata, nebo účtů, které Janata ovládá,“ dodala NCOZ ve zdůvodnění toho, proč nyní Janatu stíhá. Hrozí mu až 10 let vězení.
Janata například na firmu Growing Way koupil čtyři luxusní auta. Dvě porsche, audi a mercedes si společnost pořídila i přesto, že nemá žádné zaměstnance. Poslední letos v květnu.
Miliony také Janata posílal výrobci luxusních švýcarských postelí nebo své rodině ve formě půjček. Peníze obdržela matka i bratr. „Ve všech případech existuje větší stupeň pravděpodobnosti, že finanční prostředky klientů nebyly použity k jejich zhodnocení,“ konstatovala policie.
Aby se vyjádřil k detailům z obvinění, k tomu se HN Janatu nepodařilo přímo kontaktovat, telefon v sobotu nezvedal. V pátek nicméně obdržela média z adresy agentury Medialist blíže neidentifikované údajné vyjádření Ondřeje Janaty ve znění: „Nechci nyní celou záležitost jakkoliv blíže komentovat a zasahovat tak do vyšetřování. Mohu jen uvést, že jsem s penězi klientů aktivně obchodoval, a není pravda, že by šlo o Ponziho schéma. S orgány plně spolupracuji a pevně věřím, že se vše brzy objasní.“
Jeho otec Petr pak vidí za celou záležitostí snahy konkurence. „Když někdo něco napráší, fiktivně vymyslí, tak se dělá kontrola,“ sdělil HN Petr Janata s tím, že „fyzicky peníze jsou“.
Dávejte pozor, kde investujete, varuje policie
Výší škody se kauza zařazuje hned vedle nedávného finančního kolapsu skupiny Arca Investments. V něm figuruje téměř 19 miliard korun dluhu a dva tisíce věřitelů a jde o největší český krach od 90. let. Velkou pozornost pak loni vyvolal i případ podvodných burzovních obchodníků ze společnosti J.O. Investment, kteří také vylákali z lidí miliardy, za něž si pak místo akcií kupovali auta či nemovitosti.
Policie ve spolupráci s Finančním analytickým úřadem nyní zajistila Janatův majetek v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Případ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství.
Centrála se s podobným druhem trestné činnosti setkává opakovaně, ve středu před ním znovu varovala. „Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení – zejména těch, které nepodléhají regulaci České národní banky,“ zdůraznil Ibehej.
Na rostoucí počet případů, při nichž se lidé nechali oklamat investičními podvodníky, upozornila národní centrála i ve své výroční zprávě za loňský rok. Pachatelé, kteří slibují výrazné zhodnocení peněz formou investování na burzovním nebo realitním trhu, podle centrály využívají chybějící nabídky legálních možností a produktů k vyššímu zhodnocování úspor střední třídy.
S přispěním Vladana Gallistla
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist