Představitelé vládního hnutí ANO Andreje Babiše a opoziční strany SPD Tomia Okamury se na sebe poslední dobou culí jako dvě vychechtané teenagerky, které sdílejí společné tajemství, ale všichni okolo nich vědí, o co jde. Mohou totiž po volbách sestavit vládu, v níž tvrdý poloviční Japonec Okamura nažene rodilého Slováka Babiše do britské pasti – a oběťmi, které ponesou následky, budou převážně Češi.

Mávat rukou nad případným spojenectvím Babiše a Okamury nelze, protože může ohrozit zásadní český národní zájem, kterým je členství v Evropské unii a z toho plynoucí stabilita, prosperita a bezpečnost. Babiš už mnohokrát ukázal, že neumí přemýšlet strategicky a nechá se snadno zlákat k politické improvizaci s nejasnými následky. Ve snaze udržet se u moci tak může majitel značky ANO majiteli značky SPD slíbit prosazení jeho základního požadavku: referenda o členství v EU.

Britský premiér David Cameron chtěl vyhlášením referenda utužit své vedení v konzervativní straně. Místo toho poslal Brity do nejistých vod brexitu, kvůli němuž teď třeba zejí mnohé obchody v Británii prázdnotou (nejsou řidiči).

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se