Investoři si na jejím základě vybírali, na které země se zaměří. Výroční zpráva Světové banky Doing Business, která každoročně mapovala podnikatelské prostředí v jednotlivých zemích, byla důležitým podkladem i pro vlády. Ty díky ní věděly, jak jednotlivé oblasti podnikání vylepšit, aby do svých zemí přitáhly víc zahraničních investorů. Nyní Světová banka oznámila, že s vydáváním výroční zprávy končí. A to kvůli podezření, že její zaměstnanci při tvorbě úmyslně manipulovali s daty a nahrávali zejména Číně.

Pochybnosti, že zpráva není vždy zcela objektivní a její výsledky jsou v některých případech náchylné k politickému vměšování, narůstaly několik posledních let. A to především u části ekonomů, kteří měli podezření, že některé vlády usilují o zlepšení vlastního postavení také politickým nátlakem. Tvorbu zpráv Doing Business proto nakonec začala prověřovat externí právnická firma WilmerHale.

Vyšetřovací zpráva, kterou zveřejnila ve čtvrtek, došla k tomu, že nejvyšší vedení Světové banky včetně její tehdejší šéfky Kristaliny Georgievové a prezidenta Jim Yong Kima naléhalo na zaměstnance, aby našli způsob, jak vylepšit hodnocení Číny ve zprávě z roku 2018.

Ve stejný čas se přitom Georgievová, která je nyní v čele Mezinárodního měnového fondu, ale i další představitelé Světové banky snažili přesvědčit Peking, aby zvýšil svoje příspěvky pro tuto finanční instituci.

Vedení Světové banky proto podle vyšetřovací zprávy na několika schůzkách v roce 2018 vymýšlelo, jak by bylo možné upravit metodologii žebříčku tak, aby se v něm Čína posunula výše. Zaměstnanci prý nakonec přišli se třemi návrhy, jak by bylo možné dosáhnout lepší pozice.

„Ačkoliv se domnívali, že je taková manipulace nevhodná, provedli změny kvůli obavám z postihů od vedení,“ píše se ve vyšetřovací zprávě. Čína se nakonec umístila na 78. příčce, ačkoliv se původně nacházela na 85. místě. Zaměstnanci provedli i několik dalších menších úprav, jež údajně vylepšily také postavení Ázerbájdžánu, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie.

Tehdejší šéfka banky Georgievová už prohlásila, že s nálezy ohledně její role zásadně nesouhlasí. Naopak americké ministerstvo financí se zprávou hodlá zabývat. „Toto jsou závažná zjištění a ministerstvo financí zprávu analyzuje,“ uvedl americký úřad, který má ve Světové bance i Mezinárodním měnovém fondu nejsilnější hlas. „Naší hlavní zodpovědností je podporovat integritu mezinárodních finančních institucí,“ dodalo ministerstvo.

Zpráva Doing Business byla zásadní publikací Světové banky. Její hlavní činností je sice poskytovat financování chudým zemím, ale současně provádí i ekonomický výzkum a analýzy. Součástí zprávy byl žebříček států seřazených podle přívětivosti jejich podnikatelského prostředí, který každoročně přilákával velkou pozornost světových médií. Jednotlivé země se proto všemožně snažily svoje postavení ve zprávě vylepšit přijímáním různých reforem.

Dlouhodobě byla zpráva vnímána jako úspěšná právě díky tomu, že motivovala státy například k ulehčení postupu při založení firmy, zjednodušování daňových zákonů nebo modernizaci infrastruktury. Právě to byly faktory, které ekonomové Světové banky při svém hodnocení zohledňovali.

České ministerstvo pro místní rozvoj například právě daty Světové banky argumentovalo, proč je potřeba nový stavební zákon. V podmínkách povolování staveb bylo Česko předloni na 157. místě ze 190 hodnocených zemí. V celkovém hodnocení podmínek pro podnikání se v posledním žebříčku z roku 2019 umístilo na 41. místě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist