Podívejte se na to strategicky a dlouhodobě, přesvědčuje Evropany, aby si pořídili americké bitevníky, Randall Howard ze společnosti Lockheed Martin. V americkém zbrojním koncernu má na starosti rozvoj byznysu jeho letecké části.

Česku končí v roce 2027 pronájem nadzvukových švédských strojů JAS-39 Gripen. Armáda nyní připravuje vojenské doporučení, jak s nadzvukovými letadly dál. Americký Lockheed Martin cítí šanci poté, co uspěl se staršími stroji F-16 v Bulharsku či na Slovensku a s letouny nové, páté generace F-35 v Polsku nebo ve Švýcarsku. Randall Howard poskytl HN rozhovor na Dnech NATO v Ostravě.

HN: Proč by si Česko mělo koupit vaše letouny? Má docela dobrou zkušenost s gripeny, které jsou levnější než americké stroje…

Vidím to jako strategickou investici. Když země dělá podobnou investici, tak by měla být relevantní vůči hrozbě, které pravděpodobně budete čelit. Je to rozhodnutí na desítky let a velká investice národních prostředků. Ať už by šlo o F-16 nebo F-35, tak jsou to ve svých oblastech letadel, tedy čtvrté a páté generace, nejlepší technologie. Oba představují neuvěřitelnou hodnotu. F-16 je operačně nejvíce prověřený bitevník na planetě.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se