Oáza lidské vynalézavosti v dubajské poušti bude už tento pátek přístupná pro návštěvníky z celého světa. Parkoviště před vstupem na světovou výstavu Expo 2020 však zeje prázdnotou. Je připravené na masy aut a autobusů, ale zatím jsou zde pouze vozy členů delegací 180 vystavujících států a dělníků z Indie či Pákistánu.

Polednímu slunci a nelítostným 35 stupňům Celsia unikáme záhy. Český pavilon je hned na kraji. Při vstupu do zóny veletrhu zaměřené na udržitelnost je prvním, na který příchozí narazí. Budova s nápisem Czech Spring (tedy české jaro či pramen) je obklopena zelení a kovovými trubicemi, jež nejsou pouze na okrasu. Tvoří sofistikovaný systém zavlažování. S jejich pomocí rostliny dostávají vláhu, kterou ze saharského vzduchu získává a obohacuje o živiny systém S.A.W.E.R. Technologie, jež vyrábí vodu ze vzduchu s využitím solární energie a dokáže kultivovat poušť s pomocí podpovrchových kultur, je společným projektem ČVUT, Akademie věd a společnosti EuroClean. 

Systém S.A.W.E.R. je základním prvkem české prezentace. Tu tvoří celkem 17 jedinečných objektů propojujících výtvarný přístup s technologiemi. K vidění bude také například monumentální světélkující instalace společnosti Lasvit – kombinace tradiční sklářské výroby a moderních postupů, či interaktivní stěna osobních 3D tiskáren od firmy Průša Research, s jejichž pomocí si budou moci návštěvníci postavit trojrozměrnou sochu z jedinečných vloček. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.