Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

ještě nejsme epidemicky úplně za vodou, ale každopádně jsme se ocitli v plně proudící kulturní sezoně. Ihned po konci prázdnin jsme do tohoto rychlého toku s mnoha nečekanými víry naskočili a pomalu nevíme, kam dřív.

V září se rozjelo v Praze několik uměleckých festivalů jako SUMO, Prague Biennale, Fotograf festival, 4+4 dny v pohybu, Art Index a po nich následují další po celé republice, ale i veletrhy umění ve Vídni či Basileji. Tvůrci se nadechli a umělecký provoz už je opět pohltil. Přestávají žít v izolaci a znovu se potkávají se svým publikem.

Investice do umění

Stáhněte si přílohu v PDF

Jak nám ale potvrdili v rozhovorech lidé z oboru (sběratel a malíř), trh s uměním neměl v minulém roce žádné propady. S uměním se obchodovalo stejně čile jako předtím, tudíž výtvarníci nemuseli usedat za pokladnami supermarketů, ale užili si dobu silné koncentrace na práci.

V galeriích se objevila pestrá nabídka multimediálních děl, která nemají žádný podobný vizuální trend. Nikdy snad umělecké projevy nebyly tak bezbřehé. A jak umělkyně a umělci reagují na současná aktuální témata? Virus shodně ignorují, o to víc se ale ukazují trendy ekologické a genderové. Ženy vítězí na celé čáře, a tudíž by se mělo něco změnit i v českém pravopise. Jinak bude náš magazín (a vůbec vše textové) o dost tlustší. Vypisovat pořád obě pohlaví ve správném pořadí, jak jsem to udělala o pár řádek výše i níže, je totiž poněkud nepraktické.

Hezké čtení všem milovnicím a milovníkům umění!

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Investice do umění.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist