Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nevyloučil, že Miloš Zeman kvůli svému zdraví odloží povolební nedělní schůzku s Andrejem Babišem (ANO). V pátek Ovčáček pro Rádio Zet poprvé připustil, že je prezident nemocný: „Nemoc se může stát každému. Musíme si uvědomit, že mu je 77 let, to už je věk, stáří, to se prostě mohou některé neduhy objevit.“

Už ve čtvrtek Pražský hrad uvedl, že prezident bude na doporučení svého ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala volit v pátek na zámku v Lánech. „Na základě doporučení profesora Zavorala bude upravován i jeho další program,“ doplnil Zemanův mluvčí Ovčáček. V pátek pak zrušil kvůli zdraví Zemanovu účast na nedělní povolební debatě v CNN Prima News. Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke řekla, že Zeman je léčen ambulantně a součástí léčby jsou pravidelné lékařské kontroly.

V neděli večer se měl do Lán vypravit předseda vlády Babiš, podle něj mělo jít o neformální setkání. O osudu této schůzky ještě nebylo rozhodnuto, sdělil Ovčáček ČTK.

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Zavoral ve čtvrtek Zemana navštívil v Lánech, podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta ÚVN ani Pražský hrad po lékařské kontrole nezveřejnily. „V případě prezidenta republiky je jeho povinností, aby občané znali zprávu o jeho zdravotním stavu,“ prohlásil přitom před dvěma lety Miloš Zeman. Po své tehdejší hospitalizaci nechal na stránkách Ústřední vojenské nemocnice zveřejnit své zdravotní potíže. Nyní je ale vše jinak. Kolem Zemanova zdraví se objevuje řada spekulací a nepodložených informací. Senátoři i poslanci proto apelují na Hrad, aby sdělil veřejnosti podrobnosti o tom, jaký je skutečný stav prezidenta. Jeho kancelář to však odmítá.

Výzvy ke zveřejnění stavu prezidentova zdraví sílí zejména poté, co vojenská nemocnice potvrdila, že v pondělí – deset dní od poslední hospitalizace – přijel prezidenta navštívit jeho ošetřující lékař, kterým je právě Zavoral. Zeman má podle informací HN problémy s játry a lékař ho vybízel k dalšímu nástupu do nemocnice. To ale prezident odmítl. Podle Hradu je Zeman v pořádku.

„Pracuje v Lánech, včera se věnoval přípravám oslav 28. října, podepsal dekrety vyznamenaných. V pátek se pan prezident chystá volit,“ napsal ve středu po několikadenním mlčení hradní mluvčí Jiří Ovčáček na sociální sítě. Ve čtvrtek ale oznámil, že prezident odvolí na zámku v Lánech, a uvedl, že se bude upravovat i prezidentův další program. Zeman se přitom podle něj připravoval na povolební vyjednávání. Právě kvůli důležité roli prezidenta při sestavování nové vlády poslanci i senátoři apelují na Hrad, aby zdravotní stav prezidenta zveřejnil. 

Podle volebního zákona volič „může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů, obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena“. Mimo okrsek s místem trvalého bydliště může volič hlasovat v případě, pokud si vyžádal předem voličský průkaz, a to písemně do minulého pátku nebo osobně nejpozději tuto středu.

Vyplývalo by z toho, že aby mohl Zeman právoplatně volit, musel by mít vyřízen volební průkaz, což by ale popíralo slova jeho mluvčího, který tvrdil, že se prezident chystá jít volit. Jestli neměl Zeman vyřízen volební průkaz dříve, není jisté, podle informací HN nedostala letos škola ve Stodůlkách, kam chodíval vždy volit, avízo o tom, že by měl dorazit.

„V každé slušné zemi, která není banánovou republikou, mají občané nárok vědět, jaký je zdravotní stav prezidenta, vrchního velitele ozbrojených sil,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Její stranická kolegyně Helena Langšádlová s ní souhlasí. „Vzhledem k jeho důležitým státnickým povinnostem, které prezidenta po volbách čekají, by měl Hrad zveřejnit jeho skutečný zdravotní stav. Informace o tom, že na tom není dobře, kolují všude,“ upozorňuje poslankyně.

Od pondělí se skutečně o prezidentově stavu šíří různé fámy, z nichž mnohé popisují prezidentův stav jako velmi vážný. „Transparentnost brání šíření polopravd. Doba bude extrémně náročná, prezident v ní hraje zásadní roli, situaci by proto uklidnilo, kdyby přišla stručná zpráva o tom, jak na tom je,“ říká předseda STAN Vít Rakušan. K výzvě se připojuje i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Naopak šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) obavy kolegů nesdílí. Podle něj by mělo být informování o zdravotním stavu vždy na vůli dané osoby. „Já mám poslední informaci ze včerejška (úterý), že je pan prezident plně způsobilý vést veškerá jednání,“ uvedl Vondráček.

V úterý Deník N informoval o tom, že Zavoral v pondělí prezidenta přemlouval, aby se nechal znovu hospitalizovat. Prezident to ale prý odmítl. Podle informací HN ze zdrojů blízkých Hradu má Zeman problémy s játry a lékaři mu zcela zakázali alkohol. To ve středu na Rádiu Impuls potvrdil i bývalý prezident Václav Klaus, jenž se přátelí se Zemanem. „I při svém jaterním problému má Zeman stále schopnost zdravého racionálního úsudku,“ uvedl Klaus.

Zeman byl v nemocnici minulý měsíc, strávil v ní osm dní a veřejnost se po celou dobu nedozvěděla, co přesně prezidentovi bylo. Podle Ovčáčka lékaři provedli hlavě státu různá vyšetření, život ohrožující problémy ale prý nenalezli. Lékaři údajně zjistili, že Zeman trpí mírným vyčerpáním a dehydratací. Dostával proto infuze a lékaři mu aplikovali draslík. Hrad hospitalizaci, která skončila 23. září, označil za rekondiční.

Prezident se po propuštění přesunul do Lán, kam za ním začali jezdit politici. Jednou z prvních byla také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Byl hrozně rád, že je doma. Jinak na mě působil velmi dobře. Hlava mu myslela, bylo vidět, že na všechno reaguje, ptá se aktivně,“ uvedla po návštěvě. Další, kteří prezidenta navštívili, nechtěli jeho zdravotní stav komentovat. Někteří ale pod příslibem anonymity přiznávají, že působil dezorientovaně.

V minulosti se o Zemana staralo celé lékařské konzilium, v jehož čele stál bývalý ministr zdravotnictví a současný náměstek nemocnice v pražském Motole Martin Holcát. Konzilium ale před čtyřmi lety skončilo. „Nemám žádné informace o jeho zdravotním stavu, o obnovení konzilia se už neuvažuje,“ uvedl pro HN Holcát. 

Pokud by musel Zeman na delší dobu do nemocnice a nebyl schopen plnit svou roli, musely by se sněmovna a Senát usnést, že není schopen vykonávat funkci. Pak by pravomoci přecházely na premiéra a předsedu sněmovny. Na premiéra by přešly takzvané kontrasignované pravomoci prezidenta, které vyžadují podpis. Nekontrasignované pravomoci by získal šéf dolní komory parlamentu, který by zároveň vyhlašoval volby do Senátu.

Naopak šéf horní komory by vyhlašoval volby do sněmovny. Pokus na sestavení vlády by uděloval předseda sněmovny. „Ten by také vládu jmenoval a tato vláda by pak musela do 30 dnů předstoupit klasicky před sněmovnu a požádat ji o důvěru,“ říká ústavní právník Jan Wintr.