Bronislav Sobotka je dnes jedním z nejznámějších učitelů angličtiny v Česku. Své znalosti předává nejen studentům na Gymnáziu Elgartova v Brně, ale i dalším 150 tisícům odběratelů na svém youtubovém kanálu. Jeho příběh teď zaujal porotce soutěže Moneta Živnostník roku 2021 Kraje Vysočina.

Hodně výukových materiálů tvoří zdarma, kromě svého kanálu nabízí i bezplatný e-book, on-line kvízy a články na blogu s vysvětlováním gramatiky. „Nechci jen učit, chci, aby si lidé angličtinu skutečně zamilovali,“ říká Sobotka. Jak sám popisuje, zatím nepotkal člověka, který by se anglicky naučit nedokázal.

Na kurzech ale i vydělává, protože nabízí kromě bezplatných i placená on-line školení na platformě Seduo. Na tomto webu dokonce drží prvenství v počtu zhlédnutí. A jak na prezentaci uvedl, každým rokem mu obrat roste. Sám přitom za největší úspěch nepovažuje svůj byznys, ale to, že má stále stejnou ženu, kamaráda a spolupracovníky.

Vítězové v Kraji Vysočina

IBM Firma roku 2021:

1. Pleas – výroba denního a nočního prádla (Havlíčkův Brod)

2. MHA –  podpora marketingových aktivit (Humpolec)

3. Vodaservis – technologie na úpravu pitné vody (Žďár nad Sázavou)

Moneta Živnostník roku 2021: 

1. Bronislav Sobotka – výuka angličtiny (Koněšín)

2. Petr Vondrák – vstřikování termoplastů (Velká Bíteš)

3. Tereza Černá – bezobalový obchod (Jihlava) 

Moneta Živnostník roku Srdcař 2021: 

Bronislav Sobotka – výuka angličtiny (Koněšín)

„Měl jednoznačně nejlepší prezentaci v rámci představování krajských finalistů. Čišelo z něj zapálení pro činnost, které se věnuje,“ okomentoval vítěze porotce David Kouřil z Monety Money Bank.

Na své prezentaci ale Sobotka mluvil i o nástrahách, které počátky jeho kariéry provázely. „Běž radši na zvláštní školu, tady se trápíš,“ popisoval, co mu jeho učitelé říkali na základní škole. Učitelé ho pak podle jeho slov odrazovali i od studia zakončeného maturitou. 

Nakonec ale Sobotka vystudoval magisterský titul, udělal státní jazykovou zkoušku i cambridgeské jazykové zkoušky. Sám dokonce dnes učí, jak učit, a to na Masarykově univerzitě v Brně.

Druhé místo v kategorii živnostník získal Petr Vondrák věnující se oboru vstřikování termoplastů. Třetí příčku obsadila Tereza Černá se svým bezobalovým obchodem.

Firmou roku Vysočiny je Pleas

Titul IBM Firma roku 2021 v Kraji Vysočina získala společnost Pleas, největší tuzemský výrobce prádla z Havlíčkova Brodu. „Jsme jediným výrobcem ve střední Evropě, který má v jednom výrobním areálu soustředěnou vícestupňovou výrobu od pletení úpletu až po zabalení hotového výrobku,“ uvedla Jitka Černá, která má ve společnosti na starosti výrobu.

Většinu prádla – dámského, pánského i dětského – podnik vyváží pod značkou skupiny Schiesser, do níž patří. Značku Pleas určenou pro domácí a slovenský trh nese asi pět procent produkce. Firma s více než 600 zaměstnanci loni utržila lehce přes miliardu korun, což znamenalo meziroční pokles skoro o 100 milionů. Důvodem byl slabší prodej konfekčního zboží v době covidových uzávěr. Výpadek firma částečně vykrývala šitím roušek, například pro havlíčkobrodskou nemocnici, úřady či firmy v Kraji Vysočina. Celkem jich firma vyrobila přes milion.

„Jsem rád, že vyhrála firma, která si dokáže poradit na tak vysoce konkurenčním trhu, jakým je textilní výroba, a společnost, která dokáže zajistit vysokou zaměstnanost na Havlíčkobrodsku,“ zhodnotil volbu Jaroslav Dvořák z IBM Česká republika.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost MHA, zabývající se podporou marketingových aktivit. Bronzovou příčku obsadila společnost Vodaservis, věnující se technologiím na úpravu pitné vody.

Vítězové krajských kol se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží IBM Firma roku 2021 a Moneta Živnostník roku 2021 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist