Je naprosto pochopitelné, že Češi se v posledních týdnech, dnech a hodinách soustřeďují na situaci u sebe doma. Ale neměli by zapomenout vnímat zajímavou povolební situaci v souvislostech, zejména těch evropských. Protože, viděno optikou velkých světových megatrendů současnosti i mnohem menších událostí u sousedů, povolební situace v Česku dává jen málo důvodů k dlouhodobému optimismu.

Tak nejprve tolik propíraný populismus. Světová média hodnotí výsledek českých voleb i v souvislosti s rezignací rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který je velkým spojencem středoevropských populistů včetně Andreje Babiše a Viktora Orbána. Ke Kurzovi, který čelí obvinění z korupce a falšování průzkumů, se hlásí i vítězná koalice Spolu. Naopak, z Kurzova odstoupení z funkce kancléře (v čele strany zůstává) by si měl vzít příklad Andrej Babiš.

Někteří politici Spolu, jako Alexandr Vondra, vyjádřili v minulosti pochopení i pro Viktora Orbána, který už se ani sám nepovažuje za součást liberální demokracie. Orbán po víkendu přišel v Evropě hned o dva zásadní spojence – Babiše a Kurze –, což je dobrá zpráva. To, jak se k němu postaví vláda v čele s Petrem Fialou, bude nepochybně zajímavý test vnitřní soudržnosti plánované pětičlenné koalice.

Také není tajemstvím, že strany koalice Spolu mají politicky velmi blízko i k polské vládní partaji Právo a spravedlnost, jejíž kabinet vede několik velmi ostrých sporů o právní stát s Evropskou komisí. O důležitosti strategické spolupráce s Polskem hovoří experti Spolu například na bezpečnostních konferencích. A je možné předpokládat, že (očekávaná) vláda premiéra Fialy s velkým vlivem STAN, jejímž členem je liberecký hejtman Martin Půta, bude mít například mnohem větší zájem ukončit s Varšavou spor o důl Turów než Andrej Babiš.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.