Kdyby volby rozhodovali Češi v zahraničí, byl by kandidátem na premiéra Ivan Bartoš a hnutí ANO by mělo co dělat, aby se vůbec dostalo do sněmovny. Pirátská strana u krajanů jednoznačně zvítězila, když dostala 50,5 procenta hlasů. Druhá opoziční koalice Spolu pak získala 34,3 procenta. Strana Andreje Babiše se v průměru dostala na 5 procent, přičemž v řadě zemí včetně sousedního Německa nebo Francie, kde má Babiš byznys nebo nemovitosti, nedosáhla ani na minimální podporu nutnou pro vstup do sněmovny.

Přestože nakonec volby vynesly do čela koalici Spolu a Piráti se starosty skončili až třetí po hnutí ANO, Češi roztroušení po světě slavili. „Volila jsem koalici Pirátů a STAN, kteří dopadli hůř, než jsem doufala, ale jsem i za tohle ráda. Demokratická síla zabrala a to je to nejdůležitější,“ komentovala výsledek hlasování Michaela Lebeda, která žije na střídačku mezi Českem a Belgií.

„Už slavíme,“ řekla v sobotu v podvečer také mladá česká politoložka na stáži u německého institutu SWP Jana Juzová. „Volila jsem sice Piráty, ale nejdůležitější bylo, aby oba demokratické bloky měly většinu ve sněmovně a Andrej Babiš byl pryč. A to se podařilo,“ dodala.

Ve chvíli, kdy Spolu a Piráti se starosty překonali 101 mandátů a jejich pozice dále posilovala, začala slavit většina Čechů v zahraničí. Ti byli podle ohlasů vesměs usazení v malých skupinkách doma a sledovali volební speciál na ČT24. Už v sobotu večer ale mnozí začali zmiňovat obavy z toho, že nová vláda i sněmovna budou nebývale konzervativní.

Demokratická levice ve volbách propadla a liberální Pirátská strana ve srovnání s partnerským STANem dopadla špatně, bude mít jen čtyři poslance. Možnosti Pirátů prosazovat „svoje“ liberální témata, jako například manželství pro homosexuální páry, tak budou velmi omezené.

„Myslím, že se ten relativní neúspěch Pirátů odrazí na české politice ke klimatu a v sociálních otázkách. Piráti vzali přechod na ekologičtější ekonomiku za svůj, měli plán, jak pomoct lidem v uhelných regionech,“ říká Jana Juzová. „Je otázka, jak se teď k tomu vláda postaví,“ dodává.

Michaela Lebeda popisuje, že vítězství demokratické opozice vnímá právě kvůli tomu „bitter sweet“, tedy jako hořkosladké. „Jeden zdroj obav je ta nejistota, kterou mohou přinést následující týdny kvůli možným zásahům Hradu do vyjednávání o vládě,“ říká Češka, která se momentálně věnuje veřejné osvětě ve zdravotnických záležitostech, když založila pacientskou organizaci Endo Talks. „A druhá neznámá je, jak se vláda postaví ke Green Dealu, k evropskému předsednictví Česka nebo jak se Spolu vyrovná s Orbánem, kterého ODS vždycky hájila. V kampani byla tahle témata naprosto podceněná,“ pokračuje Michaela Lebeda.

Podle Žigy Faktora, šéfa bruselské pobočky českého think-tanku Europeum, si budou muset obě demokratické koalice vztah k EU ještě vyjasnit. „Nejvíce proevropská síla, Piráti, skončili relativně nejhůř. U STAN je těžké, co si pod jejich evropskou politikou vlastně představit. A ODS zatím svůj postoj k Bruselu dost omezovala jen na dotace a podporu jádra, které jako by bylo klíčem ke všemu,“ tvrdí politolog Faktor. „S tím si coby vládní strana, která povede české předsednictví EU, nevystačí,“ dodává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist