Přímá demokracie nemůže fungovat ve prospěch společnosti, dokud si lidé neuvědomují složitost jevů a vlastní zodpovědnost za společnost jako celek. Víkendová vlna lokálních referend v této souvislosti přináší mrazivý portrét české společnosti jako poněkud nezralého kmene individualit, jež se zajímají jen o vlastní zahrádku, ale už ne o to, jak se zajišťuje, aby na ní byla úroda.

Obyvatelé Drnholce na Břeclavsku v referendu rozhodli, že nesouhlasí se vznikem větrných elektráren v katastru obce. Větrníky se teď sice už staví daleko od obydlí a jsou nehlučné, ale pořád jsou vidět, že. A co jiná elektřina? Kdyby občané Drnholce mohli hlasovat o zbourání obce kvůli uhelným dolům, jak by to dopadlo? A co úložiště jaderného odpadu? Asi ne. Plynová elektrárna? Nikoliv. Spalovna odpadu, která vyrobí elektřinu i teplo? Nikdy. Soláry? Taky nelíbí. To není o Drnholci, je to všude stejné. Otázka je, jak si představujeme, že se elektřina vyrábí a bude vyrábět? Vyrobí se především – jinde.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.