Přímá demokracie nemůže fungovat ve prospěch společnosti, dokud si lidé neuvědomují složitost jevů a vlastní zodpovědnost za společnost jako celek. Víkendová vlna lokálních referend v této souvislosti přináší mrazivý portrét české společnosti jako poněkud nezralého kmene individualit, jež se zajímají jen o vlastní zahrádku, ale už ne o to, jak se zajišťuje, aby na ní byla úroda.

Obyvatelé Drnholce na Břeclavsku v referendu rozhodli, že nesouhlasí se vznikem větrných elektráren v katastru obce. Větrníky se teď sice už staví daleko od obydlí a jsou nehlučné, ale pořád jsou vidět, že. A co jiná elektřina? Kdyby občané Drnholce mohli hlasovat o zbourání obce kvůli uhelným dolům, jak by to dopadlo? A co úložiště jaderného odpadu? Asi ne. Plynová elektrárna? Nikoliv. Spalovna odpadu, která vyrobí elektřinu i teplo? Nikdy. Soláry? Taky nelíbí. To není o Drnholci, je to všude stejné. Otázka je, jak si představujeme, že se elektřina vyrábí a bude vyrábět? Vyrobí se především – jinde.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Lubomír Tosek 15.10.2021 14:18
A ještě jedna věc: Přímá demokracie funguje. Přímou demokracií není jen volba prezidenta. Přímou demokracií je i slavné kroužkování. Při něm volíme jednak toho, kdo má být poslancem, ale jeho prostřednictvím i strany v koalicích. Přímou demokracii nepochopili Piráti, na to doplatili a je nám jich líto. Ale zároveň se dokonale potvrdilo, že koalice nejsou ani v nejmenším podvod, jsou perfektní součástí voleb. A, jak doufám, zůstanou trvalou pomůckou pro spolehlivé vyjádření vůle voličů. Pro to nejdůležitější poslouží koalice, pro to podružněji důležité máme kroužkování. Tohle plné potvrzení potenciálu volebního systému je to největší vítězství z letošních voleb.
Lubomír Tosek 15.10.2021 14:05
Konečně někdo, kdo pochopil, proč je u nás bytová krize. Je to přesně tak, lid žádnou výstavbu nechce. Nanejvýš se milostivě pousměje. Ale údajně za to může vláda a mnozí další. Ale lid se nemýlí, to je bůh. Nikdo se neodváží to lidu vysvětlovat, je to nepopulární. Co dělat? jak říká klasik. Obrátit zpátky pravidla, nacenit vyvolané investice obce i cenu zabraných polí a lesů, aby je stavebník (developer) mohl zaplatit. A jinak, ať si stavi, jak umí. Protože nepotřebujeme výstavbu bytů. My potřebujeme MASOVOU VÝSTAVBU bydlení. území jsou zhruba 4: 1. zemědělská půda, lesy a parky, 2. bydlení, 3. průmysl, 4. doprava. Pokud chceme dostupně bydlet, musíme vědět, že masová výstavba nemůže být bez masového pozemků. Nestačí brownfieldy, nestačí vybourat staré polorozpadlé domy, je nutné uvolnit ona příliš ochráněná pole nebo lesy. Nebo obojí.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru