Dění kolem prezidenta Miloše Zemana připomíná špatnou pohádku. Alespoň tak hodnotí bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt aktuální situaci, kdy prezidentská kancelář vedená kancléřem Vratislavem Mynářem odmítala informovat o zdravotním stavu hlavy státu po její hospitalizaci. „Momentálně se mi zdá, že dění kolem prezidenta, které měl dosud většinou pod kontrolou tím, že stanovoval svým spolupracovníkům mantinely, se změnilo v divokou jízdu,“ říká v rozhovoru pro HN Forejt.

HN: Jak hodnotíte současné dění kolem pana prezidenta?

Pracoval jsem na Pražském hradě celkem 16 let. Nikdy by mě za tu dobu nenapadlo, že budu zažívat situaci, jako je tato. A co hůř, že budu konfrontován s takovým chováním některých úředníků z kanceláře prezidenta.

HN: Co je z vašeho pohledu nejskandálnější?

Celá ta situace je nesmírně smutná. Má to dvě roviny. S tím zvažovaným postupem Senátu a sněmovny, tedy aktivací článku 66 ústavy (dočasné odebrání pravomocí prezidentovi – pozn. red.), jsme se v minulosti téměř nikdy nesetkali. Pomíjím teď zbavení úřadu prezidenta Ludvíka Svobody. Od revoluce jsme si nemysleli, že něco takového nastane. Je to nebezpečný precedent do budoucna. Navíc jde o destabilizaci úřadu, který se ještě donedávna těšil úctě občanů. Pokud takové konstanty budeme odbourávat a relativizovat, tak je otázka, jestli tím neztratíme více, než získáme.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.