Rodinná farma Trhlíkovi dostává za kilo brambor od vykupujících velkoskladů čtyři koruny a padesát haléřů až šest korun. Kdyby takhle prodávala veškerou svou produkci, nejspíš by se neuživila. Spoléhá proto především na prodej „ze dvora“, kde lidé zaplatí od deseti do dvanácti korun. S výkupem do skladů spokojeni nejsou. Část brambor ale podle jednatele Zdeňka Trhlíka potřebují prodat za každou cenu. Příklad Trhlíkových ilustruje obecný problém, kvůli kterému brambor na českých polí ubývá.

Zemědělci letos sklidí asi 815 tisíc tun, o 35 tisíc tun méně než loni. Česko je soběstačné ze 70 až 80 procent a letos se musí dovézt zhruba 150 tisíc tun brambor ze zahraničí. Nejčastěji z Německa, Francie či Nizozemska. Částečně je na vině chladnější počasí, kvůli kterému začala sklizeň později a je kratší. Deštivé měsíce také způsobily, že jsou plody menší a některé navíc napadla plíseň. Za úbytek ploch, na kterých se brambory pěstují, ale nejvíce mohou právě nízké výkupní ceny. Zemědělci se obávají, že tento trend bude pokračovat a stále více farmářů bude raději pěstovat třeba pšenici.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.