Virtuální realita už dávno nepatří jen do povinné výbavy každého herního nadšence. Své využití nachází i v psychiatrii. Pacienti se mohou v bezpečném prostředí přiblížit k obávaným pavoukům nebo se pokusit přemoct panickou hrůzu z veřejného vystoupení. Vlastní programy pro fobiky vyvíjí tým Ivety Fajnerové z Národního ústavu duševního zdraví. Kromě toho s pomocí virtuální reality plánuje vzdělávat mediky nebo připravovat policejní nováčky na vypjaté situace.

V posledních letech se také ve spolupráci s firmou 3dsense věnuje vývoji her, které seniorům pomáhají udržet si co nejdéle jasnou mysl. Na vytvoření celého virtuálního města Fajnerová s kolegy dostala grant od Technologické agentury ČR ve výši 7,5 milionu korun. Vědci teď ukončují testování na dobrovolnících z řad seniorů a vyjednávají s domovy důchodců, které by nástroje mohly vyzkoušet v běžném provozu. „Doufáme, že v nejbližších měsících se nám podaří dostat virtuální město alespoň do několika z nich,“ říká Fajnerová.

HN: Jak virtuální město vypadá?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.