Ve společnosti Aero Vodochody, kterou nedávno prodala finanční skupina Penta, probíhají významné změny. Leteckou továrnu ovládla zbrojařská firma Omnipol společně s maďarským partnerem Kristófem Szalayem-Bobrovniczkým, podnikatelem blízkým vládě premiéra Viktora Orbána. Omnipol, jehož tradice sahá až do třicátých let minulého století, spolu s Pentou financoval vývoj nového proudového cvičného letounu L-39NG. Stroj by se měl stát novým hlavním produktem Aera.

Omnipol, kontrolovaný byznysmenem Richardem Hávou a jeho dvěma syny, se podle svého prezidenta Jiřího Podpěry chce do budoucna ještě více orientovat na letecký průmysl, spojený s vysoce rozvinutými technologiemi.

A jisté naděje vkládá i do nové české vlády, která by podle Podpěrova názoru mohla být otevřenější spolupráci s domácím obranným průmyslem než končící kabinet Andreje Babiše.

HN: Přebíráte manažerskou kontrolu nad Aerem Vodochody. Většinovým vlastníkem je maďarská firma HSC Aerojet bez historie v oboru. Člověk se často setkává s názorem, že Aero je teď maďarská firma. Jak moc je tedy maďarská a jak moc česká?

Aero stále zůstává českou firmou, platí daně v Česku, zaměstnává české zaměstnance. My to vnímáme vysoce pozitivně jako příklad nadnárodního partnerství investorů z oblasti střední Evropy a visegrádské čtyřky a domníváme se, že nám to zvýší jak stabilitu Aera Vodochody, tak jeho prodejní potenciál v jiných zemích. Pro Aero i nadále zůstává prioritou podpora českého zákazníka, tedy české armády a českého letectva. Z hlediska celé transakce, která byla mimořádně složitá svojí komplexností a odborností i z hlediska komerčního vyjednávání, musím říct, že díky spolupráci s maďarským partnerem jsme byli schopni získat akviziční úvěr od maďarské státní banky, protože Aero bylo v situaci, v níž toto komerční banky nechtějí refinancovat. Touto akvizicí skončilo období určité nejistoty zejména pro zaměstnance Aera a pro jeho subdodavatele. Naší prioritou je stabilizace Aera finančně, personálně a subdodavatelsky.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se