Až nová ministryně obrany, jak se obecně předpokládá Jana Černochová z ODS, převezme pomyslné klíče od úřadu, najde hned za prahem vstupních dveří své nové pracovny doutnající bombičku o síle 52 miliard korun. Nechal ji tam v pátek zapálit odcházející ministr Lubomír Metnar a její obsah nepostrádá škodolibost.

Ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že komise odborníků došla k závěru, že žádný ze tří uchazečů o největší obchod Armády České republiky, tedy dodávku 210 obrněných vozidel pěchoty za desítky miliard, nesplnil podmínky. A že komise dále nabídky hodnotit nebude.

Tisková zpráva zněla poněkud krypticky. Nebylo z ní jasné, zda tendr skončil, nebo ne. A podle toho vypadala i vyjádření dotčených firem: švédská BAE Hägglunds na dotaz HN odpověděla, že je připravena v tendru pokračovat. Viceprezident německého Rheinmetallu Oliver Mittelsdorf, který je za prodej Česku zodpovědný, se zase na sociální síti LinkedIn se soutěží a svými soupeři rozloučil. Třetí, americko-španělský GDELS, raději situaci nekomentoval vůbec.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se