Nedaleko centra Prahy na rušné křižovatce je hospoda, která vítá hosty plakátem: „Toto je svobodná restaurace ve svobodné zemi. Vítáni jsou všichni neočkovaní i očkovaní, bez testu i s testem.“ A skutečně, když vejdete dovnitř, nikdo po vás potvrzení nechce. Covid tady prostě neexistuje. Píšu o tom ani ne tak proto, že je z toho dobře vidět, jak stát nedokáže vynucovat pravidla, která stanovuje. Ale hlavně proto, aby bylo jasné, jak hluboko je do těla české společnosti zažrané ignorantství a lhostejnost. Už zase umírají lidé po desítkách a část lidí na to prostě kašle a ještě na to jsou pyšní, „protože svoboda“.  

Jak je to možné? Má to zřejmě něco společného s tím, že v postkomunistických společnostech stále ještě převažuje představa, že svoboda znamená „dělám si, co chci, a nikdo mi do toho nemá co kecat“. Je to částečně pochopitelné, protože komunistický režim se lidem do života montoval prakticky nepřetržitě a do nejmenších detailů. A protože zákon akce a reakce platí nejen ve fyzice, ale i ve společnosti, vyvinula se po pádu Husákova socialismu vulgární představa svobody jako něčeho, co nemá být ničím omezováno. V určité části populace tato představa přežila dodnes. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.