Momentálně nejprobíranější whistleblowerkou, tedy zaměstnankyní, která upozornila na nekalé chování svého zaměstnavatele, je nejspíš Američanka Frances Haugenová. Ta obvinila společnost Facebook, že dává přednost hromadění zisku před prospěchem veřejnosti. Téma ochrany oznamovatelů protiprávního jednání, s nímž se lidé setkávají na pracovišti, se ale intenzivně řeší i v Česku.

Už 17. prosince totiž začne platit závazná směrnice Evropské unie. Ta nařizuje krajům, obcím a dalším veřejným organizacím, aby zavedly oznamovací systémy, jimiž je možné protiprávní jednání bezpečně a anonymně nahlásit. A to buď příslušné osobě přímo v zaměstnání, nebo externě, v českém případě chystanému úřadu při ministerstvu spravedlnosti. 

Nová pravidla by měla zajistit i to, že zaměstnavatel oznamovatele během šetření jeho podnětu nepropustí ani mu nijak nesníží plat. Tyto plány mají ovšem háček – návrh českého zákona, který z evropské směrnice vycházel, sice schválila končící vláda a v Poslanecké sněmovně prošel do třetího čtení, přijatý nakonec ale nebyl. Přišly volby a sněmovna už zákon dotáhnout nestihla. EU přitom datum, dokdy je směrnici třeba implementovat do legislativy jednotlivých členských států, stanovila pevně. Ve státní správě, ale i mezi soukromými subjekty tak nastal zmatek. Soukromých firem se totiž směrnice týká také, ovšem s tím rozdílem, že pro ně nezačne platit hned. Datum odkdy, by měl stanovit právě zmíněný zákon.

 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.