Emise skleníkových plynů nelze snížit bez použití jaderné energie. K tomuto závěru došel britský strojírenský koncern Rolls-Royce, který chce do deseti let uvést do komerčního provozu své malé modulární jaderné reaktory. Jeden by měl mít výkon 470 MW, tedy zhruba polovinu výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny v Temelíně, a stát by měl 1,8 miliardy liber (zhruba 54,5 miliardy korun).

Rolls-Royce na tento projekt získal před dvěma týdny státní podporu od britské vlády ve výši v přepočtu 6,3 miliardy korun a dalších v přepočtu 5,9 miliardy Kč chce investovat ze soukromých zdrojů.

„Tato státní investice umožňuje projít zhruba čtyři roky trvajícím procesem licencování, na jehož konci budeme mít regulátorem schválenou technologii,“ řekl v rozhovoru HN Alan Woods, ředitel pro strategii a rozvoj byznysu firmy Rolls-Royce SMR, kterou si britská strojírenská skupina pro svůj jaderný program vytvořila. „Zároveň budeme pracovat na licenci pro místo výroby, takže všechno směřuje k tomu, abychom první reaktor tohoto typu byli schopní vyrobit na začátku třicátých let,“ zdůraznil Woods.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.