Rostoucí ceny energií ovlivní už brzy i dopravu na železnici. Správa železnic sice nakupuje elektřinu pro všechny vlakové dopravce na rok dopředu, příští rok už se ale zdražení nevyhne. „Dopravcům stoupne cena energie minimálně o 130 procent,“ říká v rozhovoru pro HN šéf státního podniku Jiří Svoboda.

S nižším rozpočtem v příštím roce navíc hrozí, že některé důležité stavby bude čekat odklad. O tom ale bude podle Svobody jasno až po jednání s novou vládou. Šéf Správy železnic ve velkém rozhovoru mluví i o tom, proč je teď na železnici tak velké množství výluk a omezení, kvůli kterým se cesta mezi Prahou a Brnem prodloužila na více než tři hodiny. Pro HN také popsal, kdy by se Češi měli mezi dvěma největšími městy dočkat rychlovlaku, který znají třeba z Francie či Japonska.

HN: Začněme u ceny energií, které trápí mnohé domácnosti i firmy. Jak teď vypadá nákup elektřiny pro dopravce na příští rok?

V současné době máme pro rok 2022 nakoupeno 73 procent objemu elektřiny. Jen pro představu, za celý rok se jedná o 1,3 terawatthodiny. Nakupujeme prostřednictvím burzy, a to postupnými nákupy. Cena energie oproti loňskému roku je k dnešnímu dni, i když nám zhruba čtvrtina ještě chybí, o 130 procent vyšší. Ano, slyšíte dobře, dopravcům tedy stoupne cena energie minimálně o 130 procent. Proto s nimi komunikujeme a jsou s podrobnostmi seznámeni.

Na burzu se dívám sám každé ráno a je vidět, jak je vývoj cen naprosto nepředvídatelný. S dopravci jsme proto otevřeli téma, jakým stylem by tu elektřinu nakoupili pro rok 2023. Jinými slovy, jestli nákupy rozdělit ještě na více částí, či je řešit třeba po čtvrtletích.

HN: Je ve hře, že by si dopravci nakupovali elektřinu sami?

Zatím jsme to nezavedli. V našich podmínkách není tak jednoduché, aby se lokomotiva, která jede, přihlásila ke svému dodavateli. To bychom museli zrekonstruovat všechny měnírny.

HN: Vyšší cena energií se nedotkne jen dopravců, ale i přímo Správy železnic, protože provozujete stovky nádražních budov. Jak vás růst cen ovlivnil?

Je to ve stejném gardu, jsme do zdražování také vtaženi. Fixaci nemáme, kupujeme elektřinu stejně jako pro dopravce pouze na následující rok.

HN: Z čeho chcete zdražení financovat, když vaše příjmy zůstávají stejné?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se