Rostoucí ceny energií ovlivní už brzy i dopravu na železnici. Správa železnic sice nakupuje elektřinu pro všechny vlakové dopravce na rok dopředu, příští rok už se ale zdražení nevyhne. „Dopravcům stoupne cena energie minimálně o 130 procent,“ říká v rozhovoru pro HN šéf státního podniku Jiří Svoboda.

S nižším rozpočtem v příštím roce navíc hrozí, že některé důležité stavby bude čekat odklad. O tom ale bude podle Svobody jasno až po jednání s novou vládou. Šéf Správy železnic ve velkém rozhovoru mluví i o tom, proč je teď na železnici tak velké množství výluk a omezení, kvůli kterým se cesta mezi Prahou a Brnem prodloužila na více než tři hodiny. Pro HN také popsal, kdy by se Češi měli mezi dvěma největšími městy dočkat rychlovlaku, který znají třeba z Francie či Japonska.

HN: Začněme u ceny energií, které trápí mnohé domácnosti i firmy. Jak teď vypadá nákup elektřiny pro dopravce na příští rok?

V současné době máme pro rok 2022 nakoupeno 73 procent objemu elektřiny. Jen pro představu, za celý rok se jedná o 1,3 terawatthodiny. Nakupujeme prostřednictvím burzy, a to postupnými nákupy. Cena energie oproti loňskému roku je k dnešnímu dni, i když nám zhruba čtvrtina ještě chybí, o 130 procent vyšší. Ano, slyšíte dobře, dopravcům tedy stoupne cena energie minimálně o 130 procent. Proto s nimi komunikujeme a jsou s podrobnostmi seznámeni.

Na burzu se dívám sám každé ráno a je vidět, jak je vývoj cen naprosto nepředvídatelný. S dopravci jsme proto otevřeli téma, jakým stylem by tu elektřinu nakoupili pro rok 2023. Jinými slovy, jestli nákupy rozdělit ještě na více částí, či je řešit třeba po čtvrtletích.

HN: Je ve hře, že by si dopravci nakupovali elektřinu sami?

Zatím jsme to nezavedli. V našich podmínkách není tak jednoduché, aby se lokomotiva, která jede, přihlásila ke svému dodavateli. To bychom museli zrekonstruovat všechny měnírny.

HN: Vyšší cena energií se nedotkne jen dopravců, ale i přímo Správy železnic, protože provozujete stovky nádražních budov. Jak vás růst cen ovlivnil?

Je to ve stejném gardu, jsme do zdražování také vtaženi. Fixaci nemáme, kupujeme elektřinu stejně jako pro dopravce pouze na následující rok.

HN: Z čeho chcete zdražení financovat, když vaše příjmy zůstávají stejné?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.