Vzdělávání hýbe světem a dobré projekty se rodí v Evropě i za oceánem. Je obrovsky nabíjející sledovat, jak vzniká síť iniciativ, na které stojí budoucnost generace našich dětí a jejich dětí. Proto se u sousedů rád inspiruji pro systémovou změnu školství, o kterou usilujeme také u nás.

Poslední dobou jsou ve vyspělém světě hmatatelné dva filantropické trendy. Zaprvé, vzdělávání se stalo prestižním tématem, do kterého investují výraznou část svých dobročinných prostředků významné firmy a úspěšné osobnosti. Považují to za čest. A zadruhé – filantropové objevují, že kromě konkrétních projektů mohou podporovat i smysluplnou myšlenku, cestu či vizi. Vznikají pak zajímavá spojení, ve kterých firmy a nadace financují platformy, kde se tvoří koncepce změn a hledají se nové směry. Taková cesta se totiž sice ukazuje jako delší, zato má ve výsledku širší dopad na celou společnost.

A co mě na tom těší nejvíc? Na podobném principu jsme před třemi lety začali stavět i český Nadační fond Eduzměna. Ojedinělý byl v tom, že se čtyři velké české nadace rozhodly spojit síly a vypustit do světa nový fond, který pomůže řešit systémové změny v oblasti vzdělávání.

Nejlepší nadace a fondy

Stáhněte si přílohu v PDF

K jeho založení mě inspirovala slovenská nadace Pontis. Ta už v roce 2016 začala dávat dohromady dárce, kteří chtějí podpořit inovace ve vzdělávání. Myšlenka se mi tehdy líbila, a proto jsem oslovil ředitele českých nadací, které jsem znal, a snažil jsem se je nadchnout pro model, v němž se dárci spojují kvůli tématu, nikoliv nad konkrétním projektem. Systémové změny totiž nedokáže realizovat jeden subjekt. Odezvu jsem získal od Nadace OSF a později se nám podařilo přitáhnout další tři silné partnery: Nadační fond Avast, nyní Abakus – nadační fond zakladatelů Avastu, Nadaci České spořitelny a Nadaci Karla Janečka.

Tak vznikl Nadační fond Eduzměna. Soustřeďuje se na projekty realizované skupinou organizací, které společně mají větší šanci dosáhnout cíle. Tvoří finanční zázemí a shromažďuje know‑how, které je pro realizaci systémových změn zapotřebí. Je rozkročený mezi veřejný, soukromý a občanský sektor. Tím napomáhá utváření pomyslných mostů mezi lidmi a organizacemi, které jsou schopné přinést opravdovou proměnu vzdělávacího systému.

Píše se závěr roku 2021, Eduzměna aktuálně realizuje se sedmi odbornými partnery a desítkou regionálních partnerů pilotní projekt na Kutnohorsku. V malém „systému“ hledáme postupy, jak podpořit všechny děti v tomto regionu, aby se zlepšily jejich vzdělávací výsledky, ale i chuť se rozvíjet. Zároveň přichází zájem ze Slovenska dozvědět se o našem přístupu více. Svět je prostě plný časových smyček!

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Nejlepší nadace a fondy.