Do pátečního rána vstupuje Česká republika v nouzovém stavu. Pandemie covidu-19 se vymkla kontrole, nemocnice jsou přeplněné a všechny scénáře včetně toho nejhoršího jsou stále podstatně optimističtější než realita. Vláda se také shodla na zkrácení otevírací doby restaurací, zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti, vánočních trhů, jídelních koutků v obchodních centrech a také na omezení velkých akcí. 

Ministr Adam Vojtěch uvedl, že opatření vláda konzultovala s odborníky. I proto je naprosto nepochopitelné, že namísto toho, aby okamžitě přistoupila k povinnému očkování vybraných profesních a věkových skupin, opakuje nesmysly se zákazem konzumace alkoholu na veřejnosti, jehož hlavním důsledkem bude o to větší konzumace alkoholu na bytových party.

Rozdíl mezi podzimem 2020 a 2021 je obrovský, byť se to z déjà vu pandemické tiskové konference vlády nezdá. K dispozici jsou testy, vakcína i léky. Přesto se historie opakuje, což jen dokazuje, že aktuálně nejde o problém poznání lékařské vědy a farmaceutického výzkumu.
Na odcházejícím kabinetu Andreje Babiše je už delší dobu vidět, že řešit pandemii razantními opatřeními nechtěl a i k těm aktuálním přistoupil pod nátlakem přeplněných nemocnic. Přičemž oněmi razantními opatřeními není míněna uzávěra celé země, ale třeba podstatně větší důraz na očkování.

V situaci, kdy se na sociálních sítích a v různých komunitách objevují dlouhé týdny i měsíce „zaručené“ zprávy o škodlivosti vakcín, by možná před pár měsíci pomohla důvěryhodná přesvědčovací kampaň. V tomhle vláda zaspala, byť se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pochlubil zlatou cenou ze soutěže o nejefektivnější reklamu jménem „Udělejme tečku za koronavirem“.

Druhou možností je povinné očkování, a to s platností co nejdřív. Ne že o něm vláda diskutuje, jak uvedl premiér Andrej Babiš. Příklady z Francie či Británie potvrdily, že odliv pracovníků z profesí, které spadly pod povinnost očkování, nikoho neohrozí. Takže pokud policejní ředitel Jan Švejdar hrozí, že po zavedení povinnosti očkování odejde deset tisíc policistů, je nejvyšší čas to risknout. Třeba se ukáže, že Česko nepotřebuje tak velký počet policistů na počet obyvatel, jaký má. V praxi se spíš ukáže, že počet policistů zůstane stejný.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se