Vladimír Burda žije celý život v Radvanicích, v ostravském obvodu, kde je podle dat Českého hydrometeorologického ústavu dlouhodobě jedno z nejhorších ovzduší v Česku. Jeho dům stojí v cestě kouři z nedaleké hutě, která nyní patří britské společnosti Liberty Steel. Znečištěné ovzduší, jež podle Burdy pochází především z této huti, ničí zdraví i životy místních. „Není kam utéct. Je to zoufalství,“ popisuje už téměř bez emocí pětapadesátiletý muž. 

Špatný stav ovzduší podle něj narušil život jeho rodiny. Jeho starší dcera studuje v Praze a do Ostravy se už vrátit nechce, mladší se chce z domu odstěhovat, jakmile to bude možné, a manželka má od doby, co se do Radvanic přivdala, dýchací potíže, kvůli kterým je několikrát ročně na nemocenské. Nedávno se kvůli tomu odstěhovala na chatu do Beskyd. 

Odejít z Radvanic ale Burdovi přijde nemožné. Stará se o svou 81letou matku, která chce v domě zůstat a bez pomoci se už neobejde. A i kdyby dům prodal, nedostane za něj tolik, aby si mohl bez hypotéky postavit jiný. „Dědeček nechal dům v roce 1928 postavit tady, protože babička měla po tuberkulóze a tady bylo nejčistší ovzduší na Ostravsku,“ vypráví. „V 50. letech se ale otevřela huť a všechno bylo v pytli,“ dodává.

O stav ovzduší se zajímá dlouhodobě, spolu se sousedy kvůli tomu založili občanské sdružení Vzduch. V roce 2014 uspěli u soudu se žalobou na Moravskoslezský kraj s tím, že nevydal akční plán pro zlepšení kvality ovzduší. „Říkali jsme si, že ani stát neplní svou povinnost a měl by nás odškodnit. Nejde nám o peníze, ale pokud bychom uspěli, prošlapali bychom cestu i ostatním, stát by to nechtěl platit a musel by s kvalitou vzduchu něco dělat,“ vysvětluje plán Burda. 

V roce 2015 proto podal žalobu na stát s tím, že dostatečně neřeší dlouhodobé překračování limitů škodlivin v ovzduší. K posouzení žaloby se soud dostal až v roce 2020. A rozhodl, že Burdovi sice tím, že se v Radvanicích nezákonně překračují limity ovzduší, jejichž dodržování by měl stát hlídat, vzniká újma, stát za to zodpovědný ale není. 

Ani Burdovi sousedé se uspokojujících rozsudků a odškodnění zatím nedočkali. Pavla Skýbová loni neuspěla ani u Ústavního soudu a o tématu už se nechce bavit. V případě jednaosmdesátileté Miroslavy Pěčkové, která trpěla rakovinou plic a její manžel na stejné onemocnění zemřel, sice soud uznal, že má újmu na zdraví, ale neuznal příčinnou souvislost se znečištěním, takže nemá nárok na odškodnění.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.