Jestli má uplynulý rok společného jmenovatele, pak je to únava daná přemírou špatných nebo rozporuplných zpráv, kdy člověk jednoduše neví, čemu může věřit. Ty dobré jako by zapadly, k jejich vnímání jako by nezbyl prostor. Neznamená to ale, že se nic zajímavého nedělo. Povedla se řada úspěchů ve fyzice, v biologii, kosmonautice a mnoha dalších vědeckých oblastech. Tady je proto připomenutí několika objevů, které podle nás mají potenciál zachránit nespočet životů, usnadnit lidem budoucnost nebo posunout obzory jejich vědění. 

Pátá interakce

Fyzici posledních 60 let mají za to, že vzájemné působení veškerých částic a předmětů se dá popsat pomocí čtyř základních sil. Těmi jsou gravitace, elektromagnetismus a silné a slabé jaderné síly. Nová pozorování vědců ve speciální americké laboratoři Fermilab, která byla zveřejněna letos v dubnu, ale naznačují, že by mohla existovat i další, dosud neznámá pátá síla. Při zkoumání vlastností mionů – částic menších než atom – si vědci všimli, že jejich chování neodpovídá současným předpovědím. Pohybují se jinak, než by měly – tedy pokud by byly současné teorie kompletní. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.