Každý rok je i ve finančním světě nějakým způsobem zvláštní. I když čteme, že zrovna ten který rok je specifický, je tomu tak ve skutečnosti u všech. Jednou máme recesi, jindy zotavení, občas konjunkturu. K tomu slabou inflaci, nízké úrokové sazby nebo naopak vyšší inflaci, obvykle následovanou zvyšováním sazeb. Od politiků zároveň slýcháváme, že zrovna „nyní“ musíme řešit řadu problémů. Ono to snad ale někdy bylo jinak?

Příští rok bude poznamenán vyšší inflací. Na jeho začátku se do ní hlavně propíšou změny cen dodavatelů elektrické energie napříč trhy a druhy dodávek. Postupem času a také vlivem zvyšující se základny bude patrně docházet k uklidnění. Ceny v té době budou už ale podstatně výš než ještě v roce 2020. Dalším specifikem je měnová politika. V reakci na zrychlující inflaci centrální banky přitvrzují muziku a buďto zvyšují úrokové sazby, nebo postupně snižují objemy kvantitativního uvolňování.

Jak na toto zareagují potenciální investiční kandidáti? Přiznejme si bez uzardění: těžko říct. Například u akciových indexů proti sobě půjde několik sil: vysoká inflace motivuje k držbě relativně výnosnějších aktiv, například akcií, na druhou stranu vyšší úrokové sazby zase spíše motivují k držbě dluhopisů. Zároveň částečná korekce na akciových trzích není vůbec vyloučená. Investice do nemovitostí se aspoň u nás stává méně výnosnou po každém novém zasedání rady ČNB. To, že budou ale ceny nemovitostí dále růst, se zdá být přesto téměř jisté, postarají se o to už jen rostoucí náklady výstavby.

Investice do kryptoměn by měla vzhledem ke své rizikovosti mít zastoupení v jednotkách procent v průměrném investičním portfoliu, ale jejich vývoj v následujícím roce také není zrovna „sudičkovsky“ dán, jak jsme se již mnohokrát přesvědčili dříve. Málokdo má zároveň čas na to, aby si po práci místo s nejbližšími hrál s krypto tokeny, kde se dá ještě trochu vydělat. A ani další potenciální investice to v příštím roce nemají zrovna jisté, byť asi u drahých kovů nikdo vysloveně neprohloupí.

Existují však dva typy investic, které lze nazvat evergreeny a jejichž výnosnost je v čase stabilní a vysoká, a sice zdraví a vzdělání. Investice do „lidského kapitálu“, jehož jsou podmnožinou, se totiž vyplácí téměř vždy, jakkoliv přináší asi méně adrenalinu a případně dopaminu než denní sledování ceny etherea.